Luhačovice 1.
Velmi známé lázeňské město (od 3. června 1936) se nachází v údolí potoka Šťávnice (končí v Olšave u Újezdci) ve Vizovické vrchovině. Do Vizovic je to asi 14 kilometrů, do Uherského Brodu 11 a hranice se Slovenskou republikou, která
vede po hřebeni Bílých Karpat je vzdálena 15 kilometrů. Co je potěšující, že je možné sem zajet vlakem. Ten zde sice končí, ale spoje s Prahou nejsou vyjímkou.
Původně byly Luhačovice vsí, patřící k hradu Lukovu. První písemná zmínka pochází z roku 1412. Když se ale rekonsruoval v roce 1938 pramen Elektra, objevila se archeologická fakta, která odhalila, že zde byl již pravěký člověk, který zde cílevědomě vyhledával zdejší léčivou vodu.
Léčivost místní minerální vody zpopularizoval po roce 1668 brněnský lékař pan Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu. V Luhačovicích je k vidění barokní zámek, patřící kdysi rodu Serényiů, který byl upraven v roce 1738, vedlejší kaple dostavěna o 16 let později. Nová úprava proběhla v průběhu šedesátých letech. Rodu Serényiů patřily Luhačovice od 17. století až do roku 1945. Dali pojmenovat většinu pramenů, které pak byly i terénně upraveny. Vincent Serényi dal jméno nejznámější zdejší vodě, Vincentce.
Doktorem, který je ale dovedl k modernímu rozvoji, byl na počátku 20. století pan František Veselý. A kdo by neznal Dušana Jurkoviče, který dal lázním dokonalou podobu. Je tu celkem 16 léčivých minerálních
pramenů, využíváno k lékařským účelům je jich osm. Pomáhají při léčbě problémů dýchacích cest, při léčbě hlasivek, alergické rýmy, při zánětech plic, chronické bronchitidě, astmatu, plicní fibróze. Je dobrá při léčbě cukrovky, redukci váhy, při vyšší hladině cholesterolu, tuku a celkově na cévy.
Před vypracováním projektů Dušanem Jurkovičem byly lázně pojaty v "Alpském duchu". Přestavbou bylo dosaženo toho, že léčeným lidem se vrací nejen zdraví, ale i potěcha ducha a zlepšení celkové nálady. Nejvíce efektní je "Jurkovičův dům", secesní stavba opravena do své původní krásy.
Nejstarším minerálním pramenem je Aloiska. Byl znám již před rokem 1770, říkalo se mu také Lesní pramen, Pramen v hoře, Luisin pramen. Nejznámějším zdejším pramenem je Vincentka. Ten byl znám pod názvem Hlavní pramen a odnedávna léčí onemocnění dýchacích cest. V zastřešeném pavilonu můžete popíjet jak studenou, tak i ohřívanou
Vincentku.