turistika.jpg, 78kB
Milešovka
Ještě na začátku 19. století na vrchol hory nevedla vůbec žádná cesta. Je nejvyšší horou Českého středohoří a se svou výškou 837 metrů nad mořem je výraznou a nepřehlédnutelnou dominantou kraje. Ráz zdejší krajiny formovala v době mladších třetihor sopečná činnost. Milešovka (celý název zní Milešovská hora) již od svého vzniku měnila ráz zdejšího počasí. Němci ji proto často říkají Donnersberg - hromová hora. Zajímavostí je, že je to největrnější místo naši republiky - takže i proto je za jejím vrcholu již od roku 1905 meteorologická stanice s rozhlednou. Ta je však většinou, pokud nemáte štěstí, uzavřena...
     Zajít se sem podívat stojí určitě za to - už jen kvůli tomu, že pokud se vám poštěstí, aby tu bylo absolutní bezvětří, budete jedním z mála, komu se to vůbec kdy poštěstilo. Tato krásná hora byla známá lidem již v předkřesťanském období, o čemž svědčí četné nálezy staroslovanské keramiky.
     Milešovka je zvláštní také tím, že se podle ní dá předpovídat počasí. Pokud je její vrchol zahalen mraky a na úpatí svítí sluníčko, bude v nejbližší době pršet. Je-li tomu naopak, můžeme očekávat hezké počasí. První ubytovnu nahoře vymyslel po povolení u tehdejší vrchnosti, hostinský v Milešově, Antonín Weber. Tomu se dole v hostinci moc nedařilo a tak ho spásná myšlenka přivedla k lepšímu žití. Dokonce se traduje, že obě trasy - jedna vedoucí z Velemína a druhá, vedoucí z osady Bílek (tu jsem zvolil dnes i já) - jsou jeho dílem. První nocležníci tu přespali v noci ze 14. na 15. června roku 1825.
     Pro svou krásu nejen fauny, ale také flóry byla roku 1951 vyhlášena Milešovka a část jeho okolí chráněným územím; dnes je už Národní přírodní rezervací a má rozlohu necelých 52 hektarů. Je turisticky velmi atraktivní a jako z mála hor se musí poctivě vyjít pěšky až na samý vrchol. Nevede sem totiž vůbec žádná sjízdná cesta. Na východ slunce zažitý na vrcholu Milešovky se hned jen tak nezapomíná a pokud se vydaří počasí, je z jejího vrcholu úchvatný rozhled. Krušné hory, Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše, část Prahy a několik hřbetů Šumavy. V popředí pak Milešov jako na dlani a také poseté po krajině na kopcích zbytky starých hradů. Svého času označil zdejší rozhled zeměpisec Alexander Humboldt za třetí nejkrásnější na světě...z čehož plyne, že pro nás, obyvatele České republiky je vůbec nejkrásnější, což mohu potvrdit i já.