Ratibořice
Po svém třetím sňatku, který se konal ve Vídni, se kněžna Kateřina Vilemína Zaháňská v roce 1820 uchýlila s manželem hrabětem Karlem Schulenburgem do Ratibořic. V jejím doprovodu byla i služebná Marie Magdalena Terezie Novotná, která si s sebou vezla malinkou dcerušku Barboru. Teprve po příjezdu do nového
působiště se Terezie Novotná provdala v
České Skalici za kočího hraběte Schulenburga Jana Pankla. Deset let spolu žili na Starém Bělidle v domku čp. 6, pak se přestěhovali do bytu pod ratejnou ve statku, vykázaného pro služebnictvo.
V Babiččině údolí u České Skalice stojí barokní zámeček, letohrádek italského typu z roku 1708. Vznikl přestavbou středověké tvrze z roku 1388 Lorenzem Piccolominim. Ten tu dokonce roku 1712 zemřel. Ke konci 18. století získal Ratibořice a Náchod vévoda Petr Kuronský. Ratibořický zámek byl empírově přestavěn po roce 1800 jeho dcerou Kateřinou Vilemínou, vévodkyní Zaháňskou, postavou známou z díla babička od Boženy Němcové.
Ta nechala v letech 1825-26 sídlo přestavět. Ze starého zámku zbylo jen obvodové zdivo, vévodkyně zcela změnila vnitřní dispozici místností. Z náchodského zámku sem nechala převést obrazy, gobelíny, část knihovny a sbírku plastik. Kněžna založila i zámecký park. Poblíž jsou hospodářské budovy, ratejna a skleník, v areálu zámku pak zámecká květnice. Svůj zámek dala dokonce k dispozici přípravám protinapoleonské koalice. Byli tu svého času i ruský car Alexandr I. a rakouský kancléř Metternich. Zámek je situován v údolí řeky Úpy nazvaném Babiččino údolí. Je obklopen rozsáhlým anglickým přírodním parkem. V blízkosti se nachází Staré Bělidlo, malá roubenka a tzv. Ludrův mlýn s náhonem z roku 1773, mandl, panská hospoda. Sousoší Babička s dětmi od sochaře O. Gutfreunda, rodákem ze Dvora Králové nad Labem. Kolem Viktorčina splavu můžete dojít až ke zřícenině hradu Rýznburk.