Je pátek 2. června 2006. Mám pár hodin volného času, vydávám se do Zoologické zahrady. S jistotou vím, že ji celou dnes obejít nemohu, na to by byl potřeba celý den. Ale nevadí, dnešní procházka zahradou je jen čistě odpočinková.
Za vchodem a vodním příkopem do je k vidění jediný druh lemura, majícího denní aktivitu, lemur kata. Poznáte jej na první pohled. Jeho černobílý ocas, mající 13 černých a stejný počet bílých proužků, je určitě nepřehlédnutelný. Navíc má jedna ze samiček u sebe mládě, které jsem sice na chvíli zahlédl, než jsem si ale připravil fotoaparát...samička se mi i s mláďátkem schovala za skálu. Pokud máte štěstí, můžete celou skupinu lemurů vidět ve volném výběhu na ostrůvku vlevo od vchodu. Pokud jste příznivci pamětních mincí, určitě si nezapomeňte sebou vzít drobné. V areálu ZOO je jich automaty nabízí více druhů! První objevíte ihned za vchodem vpravo.
Další mé kroky vedou k pavilonu slonů. Uvnitř sloni sice nejsou, ale k vidění je tu daman skalní. Není to hlodavec, ale věřte, nevěřte, daman má společnou vývojovou "větev" se slony. S těmi mají ještě v současnosti mnoho společných znaků. Cestou za pakou horskou, která ve volné přírodě žije v horských neobydlených oblastech Jižní Ameriky procházím kolem výběhu antilopy koňské, která mne zvědavě pozoruje. Tato antilopa je čtvrtou největší antilopou vůbec a naše ZOO jich už několik vrátila zpět do volné přírody.
Ve vedlejší výběhu pozorují okolí zebry, mající výrazné hnědé mezipruhy. Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní. Ta
dokáže spásat druhy trav, které ostatní býložravci nechávají bez povšimnutí. Přímorožci šavlorozí, žijící ve stepích a polopouštích se bezstarostně povalují ve stejném výběhu jako zebry. Ve volné přírodě patří k velmi ohroženým druhům. A hned vedle v dalším výběhu jsou k vidění gazely pískové. V jiné, než naší ZOO je neuvidíte a musím opět konstatovat, že je to další druh, kterému ve volné přírodě hrozí totální vyhubení. Když už jsem v ZOO, musím se zajít určitě podívat za pralesní žirafou okapi, která (pokud ji objevíte ve volném výběhu), každého nedůvěřivě pozoruje.
Kudu velký, jehož samec má neuvěřitelné dlouhé spirálovité rohy. To samice pro změnu nemá vůbec žádné. Tato antilopa je na chov velmi náročným zvířetem. V přírodě opět ohrožená je i žirafa Rothschildova, která patří u tohoto poddruhu žirafy k největším vůbec. Asi nebudete věřit, ale žirafy spí jenom 20 minut denně.
Musím se ještě zajít podívat na tygry ussurijské. Je jich tu větší množství. Nelly, samička narozená před rokem, měla zrovna včera své první narozeniny. Přijela sem na oslavu za ní i televize. Tygr sní za den přibližně 8-10 kilogramů masa a kostí, jeho chov je proto velmi finančně náročný.
Koukám na hodinky, časově ještě stihnu pavilon Vodní světy. Je tu k vidění například do obrovských rozměrů dorůstající vodní plaz anakonda velká. Býložravý ještěr leguán zelený má nádherné zbarvení. Měně barevný je pak varan Mertensův. Ačkoliv je barevně velmi nenápadný, je to velmi vzácný druh.
Poslední zbytek volného času trávím v Ptačím světě, kde doslova před očima vyrostli v odchovně 3 pelikáni, určitě budou opět další křtiny. Ty se konají v ZOO několikrát ročně, vždy je to velká sláva. Koukám, že je tu dnes narozený "nováček"! Koroptev korunkatá. Dnes mám štěstí, protože se po cestě pohybují dva korunáči vějířoví, pocházející z ostrova Nová Guinea. Někde se tu pohybuje ještě korunáč chocholatý...třeba se objeví při mé příští návštěvě ZOO. Dnes už musím odejít.
Procházím nakonec ptačí voliérou, kde se ve vodě brouzdají kolpíci růžoví. Mají zvláštně zploštělý, lopatkově rozšířený zobák. Tím ve vodě čvachtají a získávají si tak potravu. Dnešní návštěva v ZOO Dvůr Králové nad Labem končí. Pokochejte se ještě krásou pěnišníků, kterých je v areálu zahrady velké množství, v tomto ročním období kvetou ve své plné kráse.