Černá hora
Majestátný vrchol vysoký 1299 metrů zná určitě každý. Vypíná se nad Janskými Lázněmi a dá se "zdolat" několika způsoby. Ten nejjednodušší je vyjet nahoru z Janských Lázní kabinovou lanovkou. Je to ale finančně náročné. Kdo na nějakou tu korunu nehledí, tak lanovka se rozjíždí každou celou hodinu a to až do 18:00.
Pro pěší turisty doporučuji vyjít z Velké Úpy, cestou půjdete kolem mléčné farmy a pomalu se vám začne "zjevovat" vrchol Sněžky, až ji nakonec uvidíte celou...vraťme se k lanovce. Ta původní z roku 1928 už je úplně zrušena. Zůstal po ní jen předposlední podpěrný sloup, mající na sobě číslo 8. A ten je pro nás turisty klíčový, protože právě na něm byla v únoru 1998 zprovozněna rozhledna. Po jednosměrném točitém schodišti čítajícím 106 kovových schodů se dostanete na plošinu ve výšce 21 metru. Tím pádem se dostanete o 11 metrů nad vrchol Černé Hory.
Odměna za vynaloženou námahu ale stojí za to!
Majitelé rozhledny si určitě zaslouží pochvalu za to, že tu jsou k dispozici
zcela zdarma dva dalekohledy. Můžete se tu kochat krásným kruhovým výhledem.
Počínaje Sněžkou a východní částí Krkonoš, Orlické hory, Jeseníky a Pradědem -
dále pak Českomoravskou vrchovinou, dominantou Pardubicka - Kunětickou horou.
Pokud je hezké počasí, uvidíte jako na dlani Trosky, Bezděz, České středohoří a
když se podíváte pod sebe, tak i část přírodní rezervace "Černohorská rašelina"
a všudypřítomný klečovitý porost. Ono je toho samozřejmě vidět víc, ale
konkrétní místa si můžete zjistit na informačních tabulkách na rozhledně.
Na absolutním vrcholu Černé hory, stojí netradičně řešený televizní vysílač. K němu je ale vstup zakázán. Stojí před ním zajímavá socha matky s dítětem. Vysílač tu stojí od roku 1978 a jeho věž je vysoká 80 metrů. Je dominantou blízkého i vzdáleného okolí. Černou horu je vidět za dobrého počasí prakticky už od Prahy. Výlet do této části Krkonoš je i velkým dobrodružstvím pro děti, kudy a jakým způsobem se vydáte dolů je už jen čistě na vás.
Fotogalerie bude zpracována v průběhu roku 2016 |