turistika.jpg, 78kB
Rokytnice v Orlických
horách - Neratov

Dnešní procházku zahájíme v Rokytnici v Orlických horách. Ta je východiskem do jižní části Orlických hor. Mají tu jak vlakové, tak i autobusové nádraží, takže nabídka na další cíle je velká.
     První ves tu byla založena v roce 1260 a kolem roku 1545 byla povýšena na městečko, aby se stala nakonec v roce 1852 městem. Na náměstíP1690724_small.JPG, 15 kB můžete vidět neorenesanční kašnu (1886) a mariánský sloup (1771), roubené městské domy a v okolí je zachována řada roubených chalup. Kostely tu mají dva. První stojí na náměstí a je barokní farní s názvem kostel Všech Svatých (1679-84). Druhý je o několik stovek metrů dál. Byl původně zámecký, nyní je hřbitovní gotickorenesanční kostel Nejsvětější Trojice (1600).
     Podle turistického značení se vydávám směrem na Neratov. Když dojdu do osady Hanička, zjišťuji, že je zde nedaleko k vidění pevnost z roku 1938, čítající 5 bojových srubů. Pod zemí je neuvěřitelných 1 750 metrů chodeb se sály. Nedaleko je přístupné muzeum s vojenskou tématikou. K prohlídce patří největší soubor modelů pevnostních objektů.
     Cestou ke svému cíli přicházím k místu, kde je možné zajít do bývalé horské osady nazvané Hadinec. Někde je tu stojíí kaple P1690707_small.JPG, 10 kBsv. Anny, která byla rozebrána a přenesena sem v roce 1937 z nedalekého Anenského vrchu. Tam stávala kdysi i dřevěná rozhledna. Pro příznivce rozhleden je tu dobrá zpráva. Dnes zde stojí rozhledna nová.
     A již se blíží cíl dnešního výletu. Ještě před tím, než dorazím do Neratova, objeví se po mi po pravé ruce Neratovské louky. A to se již po levé ruce objevuje dominanta okolí...
     Koncem 15. století vzniká sklářská obec při toku potoka Neratovka, která se od roku 1550 připomíná pod názvem Bährenwald. Později se stala pohraniční ves Neratov poutním místem... V poslední den války poničený kostel Nanebevzetí P. Marie (1723-33) je v současnosti díky Sdružení Neratov opravován. Na hřbitově na stráni pod ním se můžete podívat na kostelík původní, pocházející ze 16. století.