Dendrologická zahrada
v Průhonicích
Dendrologická zahrada byla založena v roce 1974 na pozemcích bývalé zahrady Dendrologické společnosti a přilehlých plochách. Jejím hlavním posláním je soustřeďování a hodnocení genofondu domácích a cizokrajných dřevin z hlediska využití v zahradní a krajinářské tvorbě. Pojmenování zahrady vychází z řeckého základu slova "dendrologie" - dendros = dřevina, logos = nauka. Na rozdíl od arboreta - sbírky dřevin ve smyslu systematickém (abor = strom), kde je vše podřízeno nárokům dřevin. Dendrologická zahrada ukazuje použití různých taxonů dřevin v sadovnické kompozici. Tato zahrada vycházející z odkazu zakladatele Průhonického parku Silva Taroucy, vznikla pilnou prací obětavých pracovníků ústavu, ale také pochopením majitelů části pozemků, na kterých se zahrada nachází.
Dendrologická zahrada je součástí Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví
Průhonice, který řeší úkoly týkající se tvorby a ochrany životního prostředí v sídlech a krajině. V rámci Ministerstva životního prostředí ČR udržuje &a rozšiřuje genofond ohrožených druhů planých a kulturních rostlin. Je akreditovaným pracovištěm pro posuzování vhodnosti introdukce rostlinných druhů, vykonává expertní a poradenskou činnost v oboru tvorby a ochrany krajiny. Zajišťuje proces obnovy funkce vegetace v sídlech a krajině. V oblasti květinářství rozpracovává nové technologie pěstování skleníkových rostlin. Od roku 1927, kdy ústav existuje, zde bylo vyšlechtěno velké množství okrasných rostlin, o které je zájem i v zahraničí.
V současné době je na Dendrologické zahradě o rozloze 80 hektarů pěstováno 5 000 taxonů dřevin a trvalek. Zahrada se pyšní jednou z největších sbírek rododendronů a azalek, které tolik proslavily Průhonice. Na 700 různých okrasných odrůd rozkvétá v měsíci květnu. Podobně byly rozpracovány rody borovice, smrk a tavolník. Postupně zde byly soustředěny především méně vzrůstné domácí, cizokrajné druhy a kultivary vrb. Obdobně byl soustředěn sortiment topolů, s ohledem na využití v krajině a územích silně poškozených těžbou uhlí.
Na Dendrologické zahradě je vybudován informační systém. Prohlídky zahrady začíná u hlavního vchodu a podle chuti a možností návštěvníka je vedena po malém a velkém procházkovém okruhu. Malý vycházkový okruh o délce 1 500 metrů zahrnuje jen polovinu expozice - velký okruh je dlouhý 3 000 metrů a vede po všech odděleních zahrady. Zahrada je zpřístupněna odborné i laické veřejnosti od dubna do října a na jaře a na podzim je zde také možno nakoupit atraktivní druhy dřevin s radou odborníka.