turistika.jpg, 78kB
Archeoskanzen Všestary

V oblasti, kterou protéká potok Melounka a ve které najdete obec Všestary, se objevili první lidé již dávno. Bylo tu nalezeno pohřebiště z mladší doby bronzové. Vznikla zřejmě, jako většina obcí u nás díky obchodní cestě. Ta zdejší vedla z Hořic a Jičína do Hradce Králové. Všestar znamená vše P1610892_small.JPG, 15 kBkrásné, takže se zdejší lidé asi hezky oblékali.
     Obec Všestary má několik místních částí. Jsou jimi Bříza, Rosnice, Lípa, Chlum, Rozběřice a Všestary. Žije tu přibližně 1 700 obyvatel. Archeoskanzen, nyní již "Všestarský archeopark" najdeme v severní části obce, nedaleko kostela Nejsvětější Trojice.
     Někdy se stane, že než se člověk dostane ke zpracování nějakých materiálů, je už pozdě. To by mohla být pravda za předpokladu, že se nejedná o takové téma, jakým je archeologie. Co znamená několik let proti tomu, jak dlouho je datována přítomnost člověka na naší planetě? Kdo chce ale podívat na již nově vybudované, které stálo téměř padesát milionů korun, od ledna roku 2013 může navštívit nový "Všestarský archeopark". Díky mé dokumentaci pak můžete porovnat "nové se starým".
     O tom, aby přežil a "zvítězit" dnešní člověk nad jiným druhem lidí rozhodovaly mnohdy maličkosti. Příkladem může být způsob pořizování si potravy. Kdo používal pouze jednoduché oštěpy, musel se k lovenému zvířeti přiblížit na vzdálenost, ze které na ni mohl zaútočit. Pokud ale jiný druh přišel na to, že se dá vyrobit zbraň, která tu vzdálenost od zvířete dokáže oddálit až na situaci, kdy mu nehrozí od loveného zvířete žádné nebezpečí, měl navrch.
     Nástroj, který to dokázal se jmenoval atlatl. A P1610855_small.JPG, 14 kBani se nemuselo jednat o těžší a delší oštěp, ale o lehčí a kratší zbraň, šíp. Atlatl byl podle odborníků vynalezen asi před třiceti tisíci lety v mladším paleolitu. Později byl pak nahrazen lukem, ale byl pak ještě velmi dlouho používán. Nejvhodnější vzdáleností na přesný zásah cíle je dvacet metrů. Pokud ale jde o vzdálenost, může dobře vrhnutý šíp doletět až přes 250 metrů.
     Než byla objeveno "železo", používali lidé kamenné nástroje. A o tom, že se jednalo o velmi kvalitní nástroje se můžeme přesvědčit i dnes díky replikám. Prakticky vše, co dokáže nůž, dokáže i kamenný nástroj.
     Pokud se zajímáte o historii, máte možnost navštívit toto zajímavé místo a najít zde různá témata, týkající se pobytu lidí a jejich předchůdců na naší modré planetě.