Původním cílem dnešního výletu mělo být město Planá a rozhledna Bohušův vrch. Počasí bylo ale proti, už v Praze bylo velmi "nevlídno". Hlavní nádraží mne vítá v mlžném oparu. V Plzni, Stříbře, Plané, Chodové Plané a ještě kousek za ní byla stále mlha, že by se dala krájet. Ale pak se stala neuvěřitelná věc. Mariánské Lázně mne vítají krásným podzimním počasím...
Mé kroky míří na vrchol kopce Hamelika, na kterém stojí již od roku 1876 stejnojmenná rozhledna. Vyhlídková kamenná věž má
průměr 5,5 metru. Název údajně vznikl zkomolením názvu Homolka, čemuž sice moc nevěřím, ale možné to je.
Nachází se v nadmořské výšce 722,6 metrů. Vede na ní 100 schodů, točených v levotočivém směru. Pravotočivá schodiště v takovýchto věžích a hradních opevněních byla výhodná při jejich obraně. Výhodná v tom smyslu, pokud byl obránce „pravák“… Pokud by měla obranná věž schodiště levotočivé, byl by pravoruký útočník překvapen snadností dobývání.
Z dvacetimetrové výšky této stavby, navozující pocit zříceného hradu můžete vidět již jen část města a jeho okolí.
Slavkovský les, Chebsko, vrchol Dyleň a za kopcem skryté Lázně Kynžvart, známé dříve spíše podle rostliny bolševník, která se odtud rozšířila prakticky po celých Čechách. Tu sem přivezl zahradník, kterého okouzlila ve své domovině - centrální oblasti Asie, z Kavkazu. Tato monumentální, neuvěřitelně vysoká rostlina je velmi nebezpečným protivníkem…
Rozhledna byla vystavěna na popud městské rady a stavitelem se stal Friedrich Zickler. Zdejší areál byl ve své době rozlehlejší, stromy byly méně vzrostlé, což je ostatně problémem každé rozhledny umístěné u lesa. Kdysi tu býval dalekohled, ze kterého se dal pozorovat i Cheb či Planá. Město bylo krásně vidět a celý areál lákal návštěvníky lázní a stal se místem setkávání a cílem společenských zdravotních vycházek.
Pokud jste byli na vojně v nedaleké obci Velká Hleďsebe, Klimentov, můžete z rozhledny spatřit bývalý kasárenský areál. Motostřeleckou jednotku tu už ale budete hledat marně…
Rekonstrukce rozhledny byla provedena v roce 2006, kdy byla díky návrhu Ing. arch. Zdeňka Franty zastřešena. Do té doby měla jen vyvýšenou nástavbu bez ochrany před deštěm a sněhem.
Z města se na rozhlednu dostanete po červeném turistickém značení směrem na Teplou, klášter. Cesta je i součástí Naučné stezky "Lázeňské lesy". Když už jste v Mariánských Lázních, bylo by velkou chybou neochutnat některý z místních léčivých pramenů. Můj favorit je Lesní pramen, který se nachází nad městem jeho areál je v podzimních barvách navíc i oku lahodící.