turistika.jpg, 78kB
Lysá nad Labem 1.

panP2240299.jpg, 168kB
Ačkoliv zámek (původně hrad) prošel svou historií s různým vztahem majitelů, nejvíce se do jeho historie P2240144_small.jpg, 12kBzapsal František Antoním Špork. Nebojácný člověk byl pokrokovým mecenášem umění a vzdělanosti. Lidé ho znají i po více jak 350 letech od jeho narození. Začněme ale pěkně od začátku. Ještě v době, kdy tu původně stál hrad (v první polovině 16. století) byl vykoupen císařem Ferdinandem I. Celý areál zahrnul do loveckého revíru Brandýs - Lysá - Benátky.
    Roku 1558 hrad (ale i celé město) vyhořely. Císař rozhodl, že tu budeP2240119_small.jpg, 14kB stát renesanční zámek, který se stal o osmdesát let později loveckým. Sídlo mělo stále ještě ale rysy původního hradu se zachovalým příkopem a obrannou věží. Roku 1647 věnoval císař Ferdinand III. generálu Janu Šporkovi, který započal s barokní přestavbou...
    Po další přestavbě, kterou už provedl hrabě František Antonín Špork se podoba zámku postupně stává stálou. Prakticky se dochovala až do dnešní doby. U zámku byla též ovocná zahrada, dokonce i vinice.
    Obojí hrabě zrušil a založil kolem "parádní zahradu", park, ve který začal sloužit nejen pro relaxaci, ale k poznávání umění. Francouzský park tvořily habrové stěny, terasovitý parter s barokní dispozicí, sochařskou výzdobou a též se stromovým prvkem ve tvaru hvězdice.