Felsuma madagaskarskáPhelsuma madagascariensis se vyskytuje v několika poddruzích na Madagaskaru a Seychelách (tam byla pravděpodobně dopravena v dřívějších dobách na lodích mořeplavců).
Tento ještěr se nejčastěji zdržuje v páru na "svém" stromě, ze kterého se velmi nerad vzdaluje. Dokáže se po něm velmi rychle pohybovat - a to jak po kmeni, tak i po větvích. Sameček je dlouhý asi 30 cm - o 5 cm delší než samička. Je také více zbarven, na jeho krásně smaragdovém těle jsou četné oranžovočervené skvrny. Zbarvení se však mění podle nálady. Felsuma se živí převážně hmyzem a jeho larvami, pavouky, měkkým ovocem a nepohrdne ani nektarem z květů.
Je aktivní především ve dne. Při námluvách felsumy trhavě hýbají hlavami a ozývají se, dokáží o samici urputně bojovat - jeden samec může mít i více samic. Samička klade do stejného hnízda (většinou do škvíry v kůře stromu) dvakrát ročně dvě vajíčka.
Mláďata se líhnou po 60 až 80 dnech - záleží především na počasí. Mláďata po narození měří asi 4 cm. Tento gekonovitý ještěr je s oblibou chován pro svou atraktivitu jak v zoologických zahradách, tak i mnoha chovateli v naší republice.