Místo pro Vaši reklamu
Každého návštěvníka zoologické zahrady jistě upoutá voliéra s plameňáky. Vynikají nejen krásou barev, ale i zjevem. Mají dlouhý krk a velice dlouhé, tenké nohy. Prsty spojuje plovací blány. Jejich zobák nemá v ptačí říši obdoby. Je poměrně vysoký a asi od prostředku zahnutý v tupém úhlu dolů. Dolní polovina zobáku je masivnější. Tím se liší plameňáci od všech ostatních ptáků, u nichž horní čelist je větší než spodní. zahnutý zobák je při kořeni potažen poměrně měkkou kůží, na špičce je však tvrdý. Mezi oběma polovinami dolní čelisti zobáku je natažena
měkká blána. Zatímco u většiny ptáků je spodní čelist pohyblivější než horní, u plameňáků je tomu naopak. Při otevření zobáku se pohybuje více čelist svrchní. Okraje zobáku vroubí rohovité destičky, kterými si plameňák procezuje potravu i při zavřeném zobáku.
Procezování potravy napomáhá i silný masitý jazyk. Je mezi oběma dolními čelistmi zobáku a má po stranách po šestnácti masitých výběžcích. Takto utvářený zobák je výtečným zařízením k procezování vody a k zachycení i malých vodních zvířat žijících na bahnitém vodním dně. Plameňáci tedy získávají potravu pročvachtáváním kalu jako třeba kachny. Jejich zobák je však při lovu "vzhůru nohama". Hodlá-li pták sbírat potravu - dělá to
zpravidla na mělčinách ponoří hlavu ke dnu, takže horní polovina zobáku jezdí po dně a rychlými pohyby víří bahno. Zvířená voda se cedí mezerami rohových destiček na okraji zobáku. Malí vodní živočiši ulpí na těchto sítech a plameňák je pak setře rohovitými výběžky na okraji jazyka spolkne. Aby více ulovili, přešlapují plameňáci často na místě a víří bahno i nohama.
Při letu natahují dlouhý krk daleko dopředu,nohy zase hodně dozadu. Vypadají jako veliké létající kříže. Křídla jsou v poměru k délce dosti krátká, takže nemohou plachtit. Je-li plameňák vyplašen, dotýká se chvíli vodní hladiny, jako by po ní běžel, než se vznese do vzduchu. Plameňáci docela dobře, a dokonce dobrovolně plavou. Potravu sbírají na mělčinách, ale někdy jsou přitom až po břicho ve vodě. Peří všech druhů plameňáků je červenavé. V zajetí jim však krásná růžová barva vybledne. Krmí-li se však hojně malými korýši, zbarvení se obnoví. Příčinou červeného zbarvení je karotin, které se asi tvoří v různých řasách, odkud se dostává prostřednictvím korýšů, kteří se řasami živí, opět do těla.
Hlas plameňáka se podobá husímu. Jsou to velmi společenští ptáci - samotného plameňáka skoro neuvidíme. Jejich domovem je tropické a subtropické pásmo Asie, Afriky a Ameriky. Jen jediný druh se vyskytuje v mírném pásmu.
Zajímavé také je, že si staví hnízdo z bahna ve tvaru homole, do něj snáší jen jedno vejce. Na něm pak sedí 28-30 dní.
V naší ZOO najdete dva druhy.
Plameňáka kubánského Phoenicopterus ruber ruber a
plameňáka starosvětského Phoenicopterus ruber roseus.
Úvodní stránka
AKTUALITY
adax nubický
agama vousatá
antilopa koňská
antilopa losí
antilopa skákavá
ara červenouchý
ara hyacintový
bahnivec horský
Běh Safari 2014
buvol kaferský
buvol pralesní
buvolec běločelý
čáp sedlatý
čejka australská
daman skalní
dracena krokodýlovitá
felsuma madagaskarská
gazela dama
hrošík liberijský
hyena skvrnitá
husa velká
chameleon jemenský
chameleon pardálí
Iyasa
impala
kolpík růžový
kosman bělovousý
kosman zakrslý
krajta zelená
křepelka korunkatá
kudu malý
kudu velký
leguán zelený
lemur kata
lev východoafrický
majna Rothschildova
mangusta liščí
marabu africký
nosorožec dvourohý
nosorožec tuponosý
nyala nížinná
okapi pralesní
osel somálský
páv konžský
plameňák kubánský
plameňák malý
plameňák starosvětský
pralesnička azurová
pralesnička batiková
prase bradavičnaté
přímorožec šavlorohý
safari 1.
safari 2.
serval stepní + křtiny
sitatunga
slon africký
surikata
šimpanz učenlivý
štětkoun africký
trubač agami
tygr ussurijský
varan smaragdový
voduška abok
volavka rusohlavá
watussi
zebra bezhřívá
zebra Böhmova
zebra damarská
zebra Grévyho
zebra Hartmannové
žirafa síťovaná
žirafa
Rothschildova