Místo pro Vaši reklamu
Největším suchozemským savcem, jehož samec může dosáhnout hmotnosti i 7 tun se jmenuje
slon africký Loxodonta africana. Dožívá se až 70 let a mezi savci má nejdelší březost. Po 20 až 23 měsících jejího trvání se narodí jedno mládě, vážící od 100 do 150 kilogramů. Matka jej pak kojí až do věku 3 let. Až do pohlavní dospělosti, která je dosažena přibližně po 12 letech - se věnuje mláďatům celé stádo samic, vedené tou nejzkušenější. Pak jsou již mladí samci "vyhnáni" a žijí samotářsky.
Sloní zuby dokáží odhlalit věk zvířete. V každé čelisti má slon stoličku, která dostahuje délky 30 centimetrů. Další vyrůstají postupně zezadu a vytlačují tu přední. V průběhu života se vymění celkem šestkrát a tím je v podstatě omezen jeho věk. Horní řezáky se v průběhu vývoje
slonů změnily na kly. Není vyjímkou, když váží nad 100 kilogramů. Roční nárůst ale není velký - maximálně deset centimetrů. Což ale málokdo ví, používá při své činnosti slon vetšinou kel jenom jeden - některý pravý a jiný levý.
Další nej u savců má slon i díky uším. Ušní boltce dosahují délky až 1,5 metru. Má to své opodstatnění v tom, že díky jejich velikosti ochlazuje svůj organismus. Uši jsou protkány hustou sítí cév a tak se krev ochlazuje o to víc, když s nimi slon pohybuje. Neuvěřitelně dokonalým orgánem je také chobot. Vznikl prodloužením nosu a horního pysku. Dokáže uchopit od malého listu až po kmen stromu. Díky němu sloni dýchají, pijí, čichají, bojují či vydavájí zvuk. Je to až neuvěřitelné, že chobot má až 100 000 podélných a kruhovitých svalů.
Nejznámějším hlasovým projevem slonů je daleko slyšitelné pronikavé troubení. Troubením vyjadřuje sloni úlek nebo též útočnou náladu. Kničivým troubením se ozývají sloni při hrách a koupání a mohli bychom je proto nazvat hlasem radosti. Naopak hluboké hrdelní troubení znamená zlost. Tento zvuk je často doprovázen údery chobotu o zem, což připomíná zvuk, s jakým udeří nahuštěná pneumatika, když dopadá na nějakou tvrdou podložku.
Úvodní stránka
AKTUALITY
adax nubický
agama vousatá
antilopa koňská
antilopa losí
antilopa skákavá
ara červenouchý
ara hyacintový
bahnivec horský
Běh Safari 2014
buvol kaferský
buvol pralesní
buvolec běločelý
čáp sedlatý
čejka australská
daman skalní
dracena krokodýlovitá
felsuma madagaskarská
gazela dama
hrošík liberijský
hyena skvrnitá
husa velká
chameleon jemenský
chameleon pardálí
Iyasa
impala
kolpík růžový
kosman bělovousý
kosman zakrslý
krajta zelená
křepelka korunkatá
kudu malý
kudu velký
leguán zelený
lemur kata
lev východoafrický
majna Rothschildova
mangusta liščí
marabu africký
nosorožec dvourohý
nosorožec tuponosý
nyala nížinná
okapi pralesní
osel somálský
páv konžský
plameňák kubánský
plameňák malý
plameňák starosvětský
pralesnička azurová
pralesnička batiková
prase bradavičnaté
přímorožec šavlorohý
safari 1.
safari 2.
serval stepní + křtiny
sitatunga
slon africký
surikata
šimpanz učenlivý
štětkoun africký
trubač agami
tygr ussurijský
varan smaragdový
voduška abok
volavka rusohlavá
watussi
zebra bezhřívá
zebra Böhmova
zebra damarská
zebra Grévyho
zebra Hartmannové
žirafa síťovaná
žirafa
Rothschildova