Nejznámější opičkou z čeledi kosmanovitých je kosman bělovousýCallithrix jacchus. Kosmani používají k pohybu po stromech či kmenech stromů na rozdíl od opic - které po nich šplhají - ostré zahnuté drápky. Také na rozdíl od opic skoro vůbec neskáčí z větve na větev. O to více jsou ale obratné při pohybu po kmenech a jejich pohyb se dá přirovnat například k pohybu veverek.
Kosmanovití rodí dvě až tři mláďata, která jsou při narození velmi malinká. A pak je nosí na svém těle jak samice, tak i samec. Při pozorování si si jich člověk pomalu ani nevšimne, protože jsou k tělu doslova "přilepená". Ve volné přírodě mají kosmani řadu přirozených nepřátel. Lidé si je často berou jako "domácí zvířátka" - ale jejich odchov je v zajetí velmi složitý.
Kosman bělovousý žije v tropických lesích západní Brazílie a jeho výskyt zasahuje i do vnitrozemí pralesů. Na první pohled ho poznáte podle nápadných velkých "štětek" za ušima. Ty tvoří jakési vějíře. Na černém čele má tento druh velkou bílou skvrnu. Jeho potravu tvoří především nektar, míza, ovoce, květiny a hmyz. Jsou velmi lekaví a při rozčílení piští a hystericky vykřikují. Pokud se v klidu dorozujívají - jejich zvuk připomíná spíše štěbetání ptáků.
Jejich každodenní činnost se skládá ve dne především z hledání potravy, velmi rádi pobíhají a nevydrží delší dobu na jednom místě. Jsou velmi komunikativní a na přítomnost člověka si - pokud neděláte prudké pohyby - velmi rychle zvyknou a dokáží se dokonce i předvádět. V noci se schoulí ve větvích, přikryjí se ocasem a spí prakticky až do rána.