Ceratotheruim simum cottoninosorožec tuponosý je severní formou nosorožce - je také nazýván bílým či širokohubým. Nosorožci patří mezi řád lichokopytníků a dožívají se až 50 let. Žijí na travnatých savanách, kde také většinou spásají stepní trávy. Mají k tomu přizpůsobený horní široký pysk. Samci žijí samostatně, samice s mláďaty vytváří rodinné skupiny. Ve volné přírodě je již takřka vyhuben - v roce 2003 žilo volně už jen posledních 20 jedinců v národním parku Garamba v Demokratické republice Kongo. V minulosti žil tento druh po celé centrální Africe.
Dnes jim hrozí totální vyhubení nejen kvůli obrovskému úbytku přirozeného životního prostředí, ale především kvůli pytláctví. Důvodem pytláctví je poptávka po nosorožčím rohu, který je ve východoasijských zemích využíván jako součást tradiční medicíny a v arabských zemích je symbolem vysokého sociálního postavení. Proto jsou nosorožci chráněným druhem - mohlo by se totiž snadno stát, že by nakonec tato forma vymřela. Rozmnožují se po 16 měsících březosti, kdy rodí mládě vážící od 35-60 kilogramů. V zajetí tuto formu nosorožce rozmnožuje jen naše ZOO.
Nosorožci milují bahnění - zbavují se při něm nežádoucích parazitů a také se bahnem ochlazují. Podařilo se mi z takovéto "bahenní lázně" udělat reportáž a jelikož to byla opravdu zajímavá podívaná - nenechám si ji jenom pro sebe. Občasné funění jsem ale zachytit nemohl - to je ale nedílnou součástí tohoto bahenního procesu - to si musíte domyslet sami. Nebo se přijet podívat do naší ZOO a třeba se vám podaří - stejně jako mně, celý obřad sledovat na vlastní oči.