Oslů somálskýchEquus aninus somalinsis už ve volné přírodě moc nežije. Poslední výpočty a odhady jsou asi na čísle 600. Nejvíce jich je v oblasti Somálska a Etiopie. K tomu můžeme připočíst asi 140 kusů ve všech zahradách a v zajetí. Patří mezi rasu afrických divokých oslů, pro které je charakteristické pruhování na světlých končetinách. Je to velmi opatrné a plaché zvíře a už jen tento fakt zachránil život posledním pár jedincům, dožívajících se ve volné přírodě asi 20 let. Má rád nepřístupná a skalnatá místa.
Jinak v Zoologických zahradách je velmi častým a nenáročných chovancem. Je to krásná podívaná na rodinku, jak se neustále přesunuje ve výběhu a nezbedné mládě nepřetržitě zaměstnává svou matku. Ve volné přírodě žije nejraději ve stádech, čítajících 10-15 jedinců. Ta se nejčastěji pohybují v nadmořské výšce okolo 2 000 metrů a jsou vedeni zkušenou starou samicí. Mladí samci vytvářejí malé skupiny.
Osel somálský se živí tvrdou, většinou sporou a suchou trávou a vydrží i několik dní bez vody. V Zoologické zahradě se pohybuje po celé ploše výběhu a před člověkem nemá žádný ostych. Jeho pozorováním se dá strávit velmi dlouho času, protože nezůstává na stejném místě a rád se "předvádí". Březost matky trvá kolem 380 dní a narozené mládě je na matčině mléce plně závislé půl roku.