Návštěva jednoho z našich největších a nejstarších hradů, který byl vybudován v 11. století jako přemyslovská pevnost, později goticky a renesančně přestavěn, může být bohatší i některé zajímavé akce.
Nevšedním zážitkem může být i po delší době, znovuobnovená lodní doprava na řece Dýji v oblasti Vranovské přehrady
. Z Vranova nad Dýjí se nyní můžete lodí dopravit až do přístaviště pod hradem
Bítov. Navíc si pak můžete projít cestu, kterou byste jinak asi při klasické návštěvě neobjevili. Po výstupu z přístaviště půjdete cestou vzhůru a dostanete se na "hlavní" cestu. Když se po mí vydáte vlevo, dostanete se do prostor pod areálem hradu. Pokud zahnete vpravo, dojdete ke vchodu do hradních prostor. A cílem dnešního výletu jsou právě ty. Koná se tu totiž výstava bonsají.
Ačkoliv slovo bonsaj je pochází z japonštiny, pravdou je, že pěstování miniaturních stromů v nádobách vzniklo ve starověké Číně. Když si pak nacháte toto slovo přeložit do češtiny, dozvíte se, že je to "rostlina v ploché nádobě". Do Japonska se pěstování bonsají dostalo až v průběhu 6. století společně s budhismem. K dokonalosti a popularizaci pěstování bonsají se dospělo až na počátku 20. století.
Pěstování bonsají je dlouhodobou záležitostí. Výsledkem pak je dokonalá zmenšenina stromu, který můžete vidět ve volné přírodě za předpokladu, že se stromu dostává jeho potřeb. Kdo se chce věnovat pěstování bonsají, může si v odborné literatuře vyhledat potřebné informace. Já na závěr pojednání o bonsajích uvedu jen to, že mají čtyři základní rozměry - velké (60-120 cm), střední (30-60 cm), malé (15-30 cm) a miniaturní (5-15 či 7,5-15 cm).
Po prohlídce výstavy se jdu ještě podívat do malé Zoologické zahrady, která se nachází v jiné části hradního areálu. Na střeše zajímavě hučí "trouby", které jsou další zajímavostí Bítova. Čas, jako by se tu zastavil, přijeďte se sem podívat i vy, stojí to určitě za to.