turistika.jpg, 78kB
Valdštejn 1.

Jako u většiny kulturních památek, i tady se dočtete na informační ceduli základní informace.
     Nejstarší hrad Českého ráje byl založen na třech pískovcových skalách v letech 1260-80 jako P1060082_small.jpg, 39 kBrodový hrad pánů z Valdštejna. Zanikl po požáru kolem 16. století. V roce 1621 se stal opět součástí rozsáhlého panství Albrechta z Valdštejna. Příslušníci tohoto rodu, kteří vlastní hrad od roku 1821, budují v přední části barokní poutní místo s unikátní sochařskou výzdobou. Dnešní vzhled dovršily romantické úpravy za Aehrenthalů v 19. století.
     Na prvním nádvoří nelezneme obraz sv. Jana Křtitele, který je údajně malován dle podoby básníka K. H. Máchy. Z vyhlídky je jeden z nejkrásnějších pohledů na Český ráj. Prohlídka areálu hradu: kaple, romantický palác, biliární sál, sezónní výstavy, kulturní program.
     Areál, který můžete po zaplacení vstupného projít je poměrně veliký a je tu toho hodně k vidění. Pokud se chcete na další cestu posilnit, mají tu v předhradí hostinec. Do toho velmi rád chodívali kupříkladu hudební skladatel J. B. Foerster, herečka Antonie Nedošínská či další skladatel Vít Nejedlý. Určitě je toto prostředí inspirovalo a pokud sem zavítáte i vy, určitě nebudete litovat stráveného času.