U ostrůvku vedle Ptačí voliéry se koná každý den v 15:00 povídání o zvířátkách. Nejprve nás ošetřovatelka Dáša seznámila s agamou límcovou, které se mohl každý kdo chtěl, dotknout. Stejně tomu bylo i u krásně vybarveného papouška ara ararauna - kterého se ale marně ošetřovatel Jirka s konferenciérem Tomášem snažili rozmluvit. Další povídání pak bylo o lemurech katta. To si ošetřovatelka Dáša došla za nimi na ostrůvek a přinesla jim sebou dobrůtky.
Mají rády především ovoce, nejzajímavější na nich asi je, že mají na svém dlouhém ocase třináct bílých a třináct černých kroužků. Žijí na Madagaskaru a jejich největším nepřítelem je fosa a především člověk. Že tomuto povídání naslouchalo hodně návštěvníků vidíte sami.
Když už jsem stál před průchozí ptačí voliérou, nedalo mi to jí neprojít. A to bylo moc dobře, protože si tam několik mladých děvčat hrálo s ibisem hadegašem. Tento hezky vybarvený pták, který se umí náležitě hlasitě ozvat je velmi krotký. Děvčatům se moc líbil a tak zkoušela jeho trpělivost. Nabízenou trávu sice do zobáku bral...ale za chvíli ji pouštěl na zem. Ani papír ze sešitu mu nechutnal...tak se po chvíli přestal o holky zajímat a postavil se na jednu nohu...
Poslední má dnešní zastávka byla u výběhu psa ušatého. Otci Lotisovi a matce Megy se tu totiž narodilo 20. června 2004 pět
štěňat. A to ve venkovní noře, kterou si psi sami vyhloubili. O mláďata nyní
pečuje převážně samec...hlavním úkolem samice je jejich krmení. Od roku 2001 se
tomuto chovnému páru narodilo ve 4 vrzích 16 štěňat.
Ve čtvrtek 29. července byla slavnostně otevřena hejtmanem Hradeckého kraje ubytovna lvů. Já jsem ji navštívil sice až v pátek a lvi uvnitř neviděl - ti se všichni tři vyhřívali venku na sluníčku, ale fotografie jsem pro vás pořídil. Tak se tedy podívejte, celá ta přestavba stála kolem 5 milionů korun. Pokud lvy navštívíte - nenechte se zmýlit tím, že dva nemají hřívy - jsou to všechno samci a jejich předchozím domovem byl jeden cirkus ve Vídni. Tam měli ale zcela nevyhovující podmínky a tak se jim v tom novém domově zcela určitě líbí...i když svoboda má také něco do sebe.
Dnešní návštěva zahrady začala deštěm. To mne ale vůbec nevyvedlo z míry - ve svém batohu nosím na každou akci deštník. Ten jsem dnes použil zhruba na 10 minut, než jsem došel ke vchodu, pršet přestalo. Ačkoliv se to na začátku mé procházky parkem nezdálo, v tyto dny je opravdu velká návštěvnost. Projevuje se to především při čekání na autobus
před areálem
Safari. Včera prý se vytvořila neuvěřitelná fronta a dnes museli povolat další Safaribusy.
Hned u zastávky nás čekající návštěvníky přivítalo překvapení - dvě housata husy velké si to mašírovala po místě, kam se měl za chvíli přesunout autobus. Tak pracně jsem musel při jedné z návštěv tyto ptáky fotografovat a nyní stáli přímo přede mou. Nejvíce pobavené ale byly děti, některé se dokonce za husy zařadily a chvíli za nimi pochodovaly.
Už tu mám konečný termín slavnostního otevření pavilonu lvů. To proběhne ve čtvrtek 29. července 2004 o půl desáté. Musím pochválit pracovníky zahrady za omytí poloviny skel okolo výběhu - až budou čistá všechna - bude to myslím o mnoho hezčí pohled ne celý areál. Lvi už si pomalu zvykají na nové prostory - dokonce jsem byl svědkem toho, že samec vstal a běžel asi 10 metrů. Což se asi často v denní hodinu nestává. A také tu mám pro vás jejich jména: Hanibal, Mustafa a Cleo - jejich předchozím domovem byl Vídeňský cirkus.
Při cestě zpět ze Safari jsem si posteskl,
že je sice v zahradě hodně lidí, ale nikdo známý. Jen jsem tu myšlenku pronesl -
proti mně si to kráčel bývalý ředitel Pražské ZOO Zdeněk Veselovský. Tak jsem
jej pro vás několikrát vyfotografoval. On je to velký fotograf a jistě mnozí z
vás znají jeho obrázky nejen z knih, ale především z kalendářů.
Myslím, že jsem toho dnes napsal dost a tak už by měly přijít na řadu obrázky. Doufám, že se vám budou líbit - dávám si opravdu velmi záležet. A pokud se chcete přesvědčit - jestli ta zvířátka na mých obrázcích jsou skutečně živá - přijeďte se podívat sami. Pro děti je navíc v celé areálu zahrady připraveno mnoho atrakcí, houpačkami počínaje a jízdou na ponících konče. Všichni se pak mohou najíst či občerstvit - jídla a pití je tu opravdu dostatek. Jestli si ale vezmete svačinou svou, můžete se v pohodě nasvačit i na lavičce. Těch je tu opravdu v celé areálu dostatek.
Musím ještě napsat - že se mi konečně podařilo zjistit, jak je to s novým pavilonem u bonga lesního. Není to tak, že by se rozšiřoval jeho areál - ale bude tam úplně nové zvířátko. Já osobně jsem se s ním ještě nikdy v reále nesetkal. Tak jsem plný napětí - kdo by nechtěl vidět pralesní žirafu? Vypadá skoro jako žirafa klasická, jen má jiné zbarvení a schází ji dlouhý krk.
Ačkoliv bylo 20. července opravdu tropické vedro, vydal jsem se pro vás vyfotografovat lvy. Pavilon lvů mne ale přivítal ještě nedokončený - probíhají už opravdu poslední dokončovací práce. A tak jsou skla ještě zadělána
folií. Lvi už jsou ale ve svém výběhu, takže má cesta nebyla zbytečná.
Jaké bylo ale mé překvapení, když se tu najednou objevila ředitelka ZOO. Neváhal jsem a vyfotografoval jí i se lvem, který je ovšem za sklem. Jediná výtka, kterou k novému výběhu mám, že pro fotografy bude problematické udělat kvalitní obrázky. Skla kolem jsou totiž značně matná a navíc ještě dokonale neočištěna. Tento nedostatek se ale odstraní tím, že si časem budete moci lvy zvěčnit přímo uvnitř pavilonu. Ten navíc slouží i jako sociální zařízení a můžete si v něm koupit i malé občerstvení, posedět chvíli na lavičce a pozorovat...
Zahradu navštěvují většinou zahraniční návštěvníci, mimo jiné jsem potkal skupinu Japonců a Holanďanů. V Safari se pak můžete některých zvířat ve volných výbězích doslova dotknout. A když se pak autobusu postaví do cesty třeba zebra či watussi, prodlouží se vám vyhlídková jízda třeba i o 5 minut.
V Ptačím světě vykvetl a už má dokonce i plody banánovník, plameňáci už vyseděli několik mláďat a surikata se v pohodlí svého výběhu dívá na budovaný Sloní pavilon.
Večerní Safari zahájilo - článek z Novin královédvorské radnice.
ZOO Dvůr Králové nad Labem nabízí již tradiční prázdninovou
akci pro návštěvníky, kteří touží po neopakovatelném zážitku z návštěvy
zoologické zahrady - Večerní safari - jako jediná v Evropě.
Večerní safari tvoří projížďku po 49 ha zahrady a safari, která začíná u výběhu buvolů, pokračuje kolem žiraf(největší stádo chované v zoologických zahradách), zeber (největší kolekce chovaná v Evropě) a nosorožců (druhá největší skupiny na světě a jediná chovná skupina nosorožců bílých severní formy v zajetí) a největší kolekce antilop v Evropě. Pokračuje ke lvům a vjíždí do safari.
Všem, kteří navštíví a absolvují večerní safari je k dispozici zdarma parkoviště, občerstvit se mohou v Afrikabaru nebo v restauraci U Rotundy.
Přejeme všem zájemcům o večerní Safari nezapomenutelné zážitky! Využijte objednávky vstupenek a předprodej Večerního safari na tel. č. 499 311 330.
* Vchod pod svítící siluetou žirafy (na velkém parkovišti ZOO)
* Jízda ve dvoupodlažních safaribusech (lístky se prodávají
přímo na sedadla)
* Po celé letní prázdniny denně 19:30 - 21:30
Pokud vás zajímají aktuality a zajímavosti ze života zvířat, koná se v areálu Zoologické zahrady o víkendech pro návštěvníky několik přednášek v různých časech:
* Povídání o slonech - U občerstvení U Slonů o víkendu v 11 hodin
* Povídání o lidoopech - U výběhu pavilónu lidoopů o víkendu ve 13 hodin
* Povídání o žirafách - U výběhu žiraf o víkendu ve 14 hodin
* Setkání se zvířaty - Pódium u Ostrova lemurů o víkendu v 15 hodin
Dne 22. 6. 2004 se vyklubal z vajíčka v odchovně Pavilónu ptáků vodouš rudonohý - je to velký neposeda a jen velmi obtížně se dá vyfotografovat. Stál jsem tam asi 5 minut a on si našel snad naschvál zajímavou zábavu. Měl tam v té vaničce, kde je umístěný, malého cvrčka. Pokaždé, když ho chytil do zobáčku se mu začal cvrček v zobáku zoufale hýbat...a vodouš jej tím pádem znovu pustil. Takhle se po celou dobu společně honili a většina pokusů o vyfotografování skončila neúspěšně.
Pavilón slonů doslova roste před očima - stejně na tom je i výběh pro lvy, který se dostává do konečné podoby. V budově bude umístěno i WC a budete se moci dívat na lvy zevnitř díky prosklenému průhledu.
Pokud se vám nechce jít k areálu Safari pěšky, můžete jet malým vláčkem a nebo zvolit k přemístění i koňského potahu. Budete ale ochuzeni o možnost vidět mládě osla somálského, které je umístěno ve výběhu, kolem kterého ani vláček, ani koňský potah nejedou. Navíc je to k Safari příjemná procházka, cestou můžete odpočinout na mnoha lavičkách, ze kterých můžete sledovat mnoho druhů zvířat.
Už se můžete projet po noční Safari, termíny jsou většinou ještě ale pouze o víkendu. Takže musíte sledovat vývěsky či si zjistit přesný termín. Začátky jsou ale určeny na 19,30 hodin. Vchází se zadní branou, která se nachází na ze velkým parkovištěm.