turistika.jpg, 78kB
Semily 2.

Po toulkách tímto hezkým městem, ležícím v Podkrkonošské pahorkatině dojdete až na náměstí J. A. Komenského. Informační tabule Vám prozradí vše podstatné o tomto místě, takže jsem ji pro Vás opsal:
 
Horní náměstí sloužilo v minulosti jako centrum města, o čemž vypovídá existence památek a historických objektů.
     V centru Komenského náměstí stojí Mariánský sloup, nejvýznamnější umělecko-historická památka Semil. Podle tradice byl barokní sloup postaven jako výraz díkůvzdání za záchranu města proti požáru na počátku 18. století. Jedná se o sousoší Panny Marie, sv. Jana Evangelisty, sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého z roku 1738. Na podstavci jsou místěny reliéfy Ukřižovaného Krista, sv. Václava a sv. Václava a sv. Floriána. Jeho autorství je pravděpodobně možné připsat Martinu Jelínkovistaršímu a jeho kosmonoské dílně.
     Dominantou náměstí a celého města je novorománský děkanský kostel sv. Petra a Pavla z roku 1911. Podle návrhu architekta Bohumila Štěrby jej na místě dřívějšího barokního kostela z roku 1702 postavil semilský stavitel Karel Andrejsek. Historie kostela však sahá až do druhé poloviny 14. století, kdy zde stál první kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Z původního barokního kostela se dochovaly jen pískovcové sochy obou světců v průčelí, a staré varhany, přemístěné do kostela na Koštofranku. Dva zvony z let 1537 a 1590, které přečkaly válečné rekvizice, doplnil v roce 1991 třetí, zasvěcený Anežce České.
     V blízkosti kostela najdeme sochu sv. Anny z roku 1756 a sochu sv. Václava, kterou nechal roku 1864 zhotovit František Ladislav Rieger jako památku na svého otce a která byla v roce 1979 přestěhována z Riegrova náměstí.
     Prosklený vyhlídkový ochoz na 39,5 metrů vysoké věži je zpřístupněn veřejnosti a nabízí návštěvníkům pohled na město a okolní svahy.