turistika.jpg, 78kB
Letovice - vodní nádrž

panIVO_6337.jpg, 258kB
Dnešní výlet je v podstatě splnění dávného přání obejít letovickou vodní nádrž. Myšlenka je ale jedna věc a realita druhá. Po příjezdu do Letovic si nejprve chvíli procházím pro mne zatím neznámá místa. Například bustu Václava Havla, ulici s hasičskou zbrojnicí či zákoutí se starou IVO_6702_small.jpg, 9,4kBzapomenutou kašnou.
     Při pohledu na podrobnou mapu je mi jasné, že jsem si na jeden den vybral velký úkol. Kolem přehrady totiž žádná turisticky schůdná cesta nevede. Nezbývá tedy nic jiného, než improvizovat. To ale přináší další možnost poznání různých zákoutí Letovicka. Přístup na hráz není možný, alespoň si zajdu co nejvíce je možné na stráň, abych viděl co největší nadhled na hráz vodního díla.
     Vodní dílo Letovice je napájeno řekou Křenice a bylo dáno do provozu v roce 1979. Hlavním cílem jeho výstavby bylo zlepšení průtoku řeky, stav vody při povodních, energetické využití a v neposlední řadě i rekreace a rybářství. Celkově bylo zatopeno 110 hektarů půdy, při zátopě je nádrž dlouhá necelých pět kilometrů. Délka hráze je 126 metrů, maximální hloubka nádrže asi 27 metrů. Přehrada využívá dvě Francisovy a jednu čerpadlovou turbínu.
     Pokračuji podél hlavní silnice. Pokud je to možné, jdu co nejblíže k vodě. V dálce uvidím několik rybářů. Pomalu cestou necestou přicházím k zátoce, kterou musím obejít podél svodidel hlavní silnice. Silničáři tu právě opravují spáry. Scházím dolů do zátoky, abych si popovídal s místními rybáři. Na místě je otázka: "Berou?" Ano, už vidím krásného tříkilového kapra.
IVO_6411_small.jpg, 8,4kB      Blíží se obec Vranová. Kdysi patřila část jednomu, druhá jinému majiteli. Nyní tu žije přibližně 370 stálých obyvatel. Pomalu přicházím k památníku dvou chlapců, kteří tu zahynuli nešťastnou náhodou po válce při manipulaci s výbušninou. V současnosti by jim bylo 86 a 87 let. Pokračuji kolem přístaviště, půjčovny loděk až do místa, kde už se dál jít nedá. Tam se vydávám strání do obce Křetín (asi 500 obyvatel), jejíž součástí je i Dolní Poříčí. Zatím jsem o její existenci vůbec nevěděl, ale to byla škoda. Mají tu totiž krásný, veřejnosti nepřístupný zámek (je tu dětská léčebna). A ještě krásnější je anglický park (vytvořený se zámeckého) v první polovině 19. století. Jeho malebná kompozice blahodárně působí na lidskou psychiku. Původně nevelký renesanční zámek vyhořel, ten současný je pseudoklasicistní. IVO_6651_small.jpg, 9,7kB Před areálem zámku stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
     Ještě, než se vydám zpět směrem k vodní nádrži, kterou obejdu již z větší vzdálenosti, než tomu bylo dopoledne, objevuji na turistickém rozcestníku fakt, že jsou v dosahu dvě rozhledny. Jedna směrem na Olešnici, druhá na Svojanov. Zajímavý údaj pro příští případné výlety...
     Blíží se pro dnešek již třetí vesnice, která má 164 obyvatel. Jmenuje se Lazinov. Mají tu zajímavou zvonici. Ke vsi patří zákoutí vodní nádrže s velkým rekreačním střediskem (v současnosti je uzavřeno).
     Další mé kroky už vedou mimo vodní nádrž. Chci se podíva na letovický zámek z nadhledu. Nakonec přicházím do Letovic ze stejné strany, ze které jsem vyšel. Teď už mne čeká jen vlakové nádraží a cesta domů.