Před chvílí jsem došel ze
Sezimova Ústí na kopec nad obcí Krátošice. Cestou mezi řepkou přicházím k cíli dnešního výletu. V nadmořské výšce 532 metrů stojí celoročně otevřená rozhledna "Čermákův vrch". Údajně se říkává tomuto místu i "Na Šibenici". První písemná zmínka o Krátošicích pochází z roku 1250. V současnosti má tato obec, nacházející se asi 16 kilometrů jihovýchodně od Tábora, okolo sta obyvatel.
Pokud jde o rozhlednu, je to 20 metrů vysoká telekomunikační věž. Původní záměr obce byl, že se zde postaví rozhledna
celodřevěná, ale cenová relace takovýchto staveb je velmi nákladná. A tak se od května roku 2001 po vystoupání po devadesáti schodech můžete rozhlížet z výšky 17 metrů do blízkého či vzdáleného okolí z rozhledny celokovové, patřící Radiokomunikacím. Rozhledna má i kryté patro, to bývá ale většinou uzavřeno (klíč je údajně možné vyzvednout na Obecním úřadu).
Z rozhledny pak můžete například prozkoumat, kudy jste sem přišli. V dálce je vidět Novohradské hory, Blanský les (Kleť), Šumavu (Boubín, Libín), Středočeskou pahorkatinu nebo část Českomoravské vrchoviny a jako na dlani hrad Choustník či město
Tábor, Radenín, Chýnov...bývala tu vidět i vyhořelá Hýlačka.
Polní cestou vedoucí od obce se pak můžeme vydat po modrém turistickém značení lesem do obce Myslkovice, která se nachází asi pět kilometrů severně od města Soběslav. Pro mne ale dnešní fotografování končí, protože začalo pršet a okolím se prohání bouřka. Jelikož byl už cílem jednoho mého výletu židovský hřbitov v Myslkovících, mohu pokračovat s reportáží.
Myslkovice jsou v písemných dokladech doloženy již k roku 1367. Ještě, nežli do obce dojdeme, můžeme si
prohlédnou židovský hřbitov, založený kolem roku 1750 a čítající asi 180 náhrobků. Jsou tu k vidění jak barokní, tak i klasicistní. Hřbitov je obklopen kamennou zdí se vstupní brankou u zbytků původní márnice.
Židovské osídlení je tu doloženo od roku 1706. Synagoga, postavená v roce 1770 u Dolejšího rybníku byla zbořena v roce 1963...zbyla pouze zahrada.
V místě původní tvrze byl v letech 1669-1703 postaven jednopatrový barokní zámek, který je v současnosti opravován, ale funkci zámku již neplní. Z historie je zajímavý údaj, že v roce 1613 prodal tvrz v Myslkovicích Mikuláš mladší Dvořecký i s dvorem a vesnicemi Sedlečkem a Roudným (Roudná, zde na vlakovém nádraží můj dnešní výlet končí) své manželce. To se nakonec ukázalo jako velmi moudré, protože byl celý Mikulášův majetek po Bílé hoře zabaven a zastaven městu
Soběslav. Manželka ale doložila, že to není manželův majetek, ale že jej od něj řádně zakoupila. Tím pádem ji byl celý navrácen.
Nutno se ještě zmínit, že v obci býval lihovar, který vyráběl velmi kvalitní líh, vyvážený do zahraničí.
Obec Roudná se nachází z jedné strany při břehu řeky Lužnice a z druhé je vybudována dálnice. Ještě před koncem výletu se můžete v Janově podívat na kostel sv. Jana Nepomuckého (1712-16), který byl před požárem barokní. Po požáru byl obnoven v roce 1879.