turistika.jpg, 78kB
Švihov 2.

Nacházíme se u vodního hradu Švihov. Takto jednolitá stavba hradu není na našem území vůbec obvyklá. Hrad byl postaven na umělém ostrově, který uzavíral ze dvou stran Mlýnský potok a z další strany řeka Úhlava. Dvojitý pás hradeb s dělovými baštami a dvěma vstupními věžemi vytvořilo z hradu nedobytné místoP2400492_small.JPG, 11 kB. Hrad se do dnešní doby poměrně zachoval, ale k tomu bylo potřeba několika památkových úprav na začátku padesátých let minulého století.
     Podívejme se ale do současnosti. Pokud si chcete projít město i s jeho okolím, můžete zvolit Naučnou stezku Švihov a okolí. Celá měří 26 kilometrů, takže je to na celodenní výlet. Pokud zvolíte kratší variantu vnitřního okolí, dozvíte se na naučných cedulích prakticky vše, co je o tomto místě známo. Okruhy můžete zkrátit, takže výsledné trasy jsou pak 8, 16 nebo 18 kilometrů. Nebo můžete zvolit mou variantu "Městem, křížem krážem dle své vůle".
     V dosahu města je deset naučných cedulí. Je na nich tématika "Město Švihov", "Středověké město Švihov", "Kostel sv. Václava", Vodní hrad Švihov", "Hrad jako nedobytná pevnost" (kdo by také dobýval hrad, který se dá obejít), "Živelné pohromy", "Povodeň 2002", "Kostel sv. Jana Evangelisty", "Židé ve Švihově" (o tom bude samostatná reportáž) a "Kostelík sv. Jiljí" (tribunový románský kostel z konce 12. století).
     Kostel sv. Jiljí je zajímavý mimo jiné i tím, že je pravděpodobně nejstarší dochovalou stavbou na území Švihova. A je jedinou dochovanou stavbou původního hradiště. Při bohoslužbách seděl pán tvrze s rodinou na balkoně. Poddaní byli dole v přízemí. Hřbitovní se stal ale až na nařízení Josefa II., kdy se u kostelů stojících v centru města přestalo pohřbívatP2400511_small.JPG, 12 kB. Románský sloh se dochoval jen částečně, výrazná je gotická úprava v čele s typickou úpravou oken.
     Zajímavou stavbou, která se dochovala a nebýt povodně v roce 2002, byla by ještě dokonalejší, je špitální kostel sv. Jana Evangelisty. Kněžiště s opěrnými pilíři a žebrová hvězdicová klenba pamatuje Půtu Švihovského. Co je ale zvláštní, že za Josefa II. byl kostel zrušen a stal se z něj normální obytný dům.
     Pokud do Švihova přijedete za dobrého počasí, můžete vidět vzdálené vrcholky kopců. A že nejsou jen tak obyčejné, to potvrzuje jejich nadmořská výška. Jsou jimi Javorná, Plesná, Polom, Jedlová, Můstek, Jezerní hora, Svaroh, Velký Kokrháč, Ostrý - všechny na horizontu severu...
Na závěr vám ještě napíši, ze kterých částí se skládá město Švihov. Jsou to Bezděkov, Jíno, Kaliště, Kamýk, Kokšín, Lhovice, Stropčice, Těsnice, Třebýcinka a Vosí.