Nedaleko od hranic dvou krajů, Libereckého a Ústeckého najdete městečko Benešov nad Ploučnicí. Můžete tu objevit dva zámky a to dokonce nedaleko od sebe. Míjí se tu dva slohy, vladislavská gotika a renesance (saská). Díky bohatě dochované dobové expozici je tu toho hodně k vidění.
Můj dnešní cíl se ale nachází asi pět kilometrů jižně od města. Cestou k rozhledně nazvané Kohout se ale ještě na území Benešova nachází Ploučnická vyhlídka na Sokolském vrchu. Jedná se spíše o vyhlídkový altán, která byl léta zakryt stromy a keři. Při jeho stavbě byla využita stráň nad městem, odkud se díky Spolku pro pozdvižení cizineckého ruchu dalo od roku 1902 vyhlížet na město. Svou podobou částečně připomíná vyhlídku Stráž
Ohře u Chebu. Od roku 1994 je opět přístupná a díky plošině na svém vrcholu se dá považovat za rozhlednu. Ale dnes mi časově návštěva nevyšla, i když jsem tu poslední dobou často...
Rozhledna Kohout, nazvaná podle stejnojmenného kopce (589 m. n. m.), má zajímavou historii. S její stavbou se započalo v roce 1907 s tím, že ponese díky výročí šedesáti let vlády císaře Františka Josefa I., jeho jméno. V době výstavby rozhledny byl kopec prakticky bez stromů, takže to vypadalo, že stavba věže nebude složitá. Architekt Anton Müller navrhl stavbu prosvětlenou, s velkými okny a poměrně velkým rozpočtem. Jak ale to většinou bývá, čas ubíhal a stavba měla stále větší a větší časovou prodlevu.
Měsíc před plánovaným otevřením byla pravda taková, že je stavba rozhledny v polovině (plánována byla 16 metrů vysoká stavba s dřevěnou nástavbou), finance dochází a je nereálné ji dobudovat do podoby, kterou navrhl pan architekt. Spásná myšlenka zněla: "Kovová nástavbová konstrukce!". Pražská strojírenská společnost vyrobila ve velmi krátké době požadovanou nástavbu, která pak byla dovezena a namontována na sice nedostavěnou, ale narychlo upravenou kamennou základnu. „Však ona se časem dostaví do požadované podoby...“, taková byla naděje všech příznivců
rozhleden.
Pravda je ale taková, že se časem přistavěla nedaleko pouze dřevěná turistická bouda. Když už to vypadalo, že s rozhlednou je konec (propadla se vstupní podlaha, věž zarostla v lesním porostu, nástavba skončila v žalostném stavu), byla v roce 2010 opravena. Hodnota prací a materiálu byla 1,3 mil. Kč. Rozhledna byla ale za necelý rok znovuotevřena. Rozhlednu převzala do užívání obec Valkeřice, vstup na ni je volný.
Jelikož se na nástavbu rozhledny vejdou prakticky jenom dva lidé, je výhodné sem dorazit v malém počtu. Cestou vás čeká dobrodružství, některé cesty jsou blátivé. Pokud sem ale dorazíte a trochu se tu rozkoukáte, nebudete zklamaní, jak se píše v některých popiscích.
Lužickým horám dominuje špička Klíče, k vidění je i Ještěd. Dominantní je také Ralsko a nedaleko pod ním můžete rozeznávat stavby a části České Lípy s dominantním Špičákem, na kterém stojí bývalá rozhledna.
Po vyhlídce a prohlídce rozhledny Kohout se můžete vydat zpět do Benešova nad Ploučnicí a nebo pokračovat do Valkeřic, Merboltic, dále kolem zvonice vystoupat terénem na další, tentokrát dřevěnou rozhlednu Strážný vrch. Pokud jste příznivci rozhleden, Benešov nad Ploučnicí je ideálním místem, ze kterého se dá vycházet. Zbytky hradu Ostrý u Františkova nad Ploučnicí by určitě stálo za to prozkoumat...ale to zase někdy příště.