turistika.jpg, 78kB
Koclířov

Kopcovitý předěl mezi Moravskou Třebovou a Mladějovem byl nazván Hřebečsko a nejvýraznější vrcholy jsou Mladějovský vrch a Hřebečsko. V těchto místech můžete objevit mnoho atraktivních míst. P2010509_small.jpg, 7 kBZajímavým místem je obec Koclířov, Nachází se východně od Svitav a západně od Moravské Třebové (přecházelo se tu z Čech na Moravu) .
     První písemná zmínka o vsi připadá k roku 1347 (o kostele sv. Jakuba Většího a sv. Filomeny o dva roky později), kdy měla obec ještě název Cunczendorph (Kuncova ves). Při zpřesňování hranic roku 1727 byl v nedaleké obci Hřebeč, do které se časem také podíváme, umístěn hraniční kámen panství litomyšlského, moravsko-třebovského a biskupství svitavského.
     Dalším důležitým datem pro ves byl rok 1813, kdy tu začala být budována císařská silnice. O pár let později přichází do obce farář Antonín Ivo Kukla. Přivádí sem redemptoristy. A také ostatky svatých a zavádí tradici zdejších poutí. V obci, nad vstupem nad hřbitov bydlí v té době poustevník fráter Benvenutus.
     V areálu bývalého hřbitova se z jedné strany nachází kaple Božího hrobu, na druhé kaple užívaná jako márnice. V horní části P2010543_small.jpg, 10 kBza kostelem se pak nachází hřbitov současný.
     Na opačné straně údolí, naproti hřbitovu, stojí budova, která byla prvním hospicem u nás. Později pak sloužila jako dívčí vychovatelna (klášter redemptoristů s kostelem sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské).
     Podívejme se nyní společně na cyklus polychromovaných reliéfů 14 zastavení Křížové cesty a také na reliéfy se scénami z legendy o sv. Filoméně. Díky velkorysé finanční pomoci koclířovských rodáků bylo celé toto dílo restaurováno a tak si jej můžeme prohlédnou v přibližné podobě, kterou měla při svém vzniku. Předlohou k dílu jsou nástěnné malby Josefa Führicha, namalované v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Vídni. Později vznikly díky této předloze i mědirytiny, které můžete objevit prakticky po celém světě.