Cerhovice

Po prohlídce rozhledny na Třenické hoře se vydávám k fotbalovému hřišti v Cerhovicích. Právě tady jsou k dispozici pro občany a návštěvníky P2440852_small.JPG, 11 kB různé cvičící protahovací stroje. Ty dokáží (osobně jsem vyzkoušel) netrénovanému jedinci dokonale "zhuntovat" tělo.
   Cestou směrem na Hořovice jsou vidět rozličná panoramata již zmíněné rozhledny. Z vlakové zastávky je krásný pohled na hrad Točník.
   Nutno dodat, že koncem 14. století patřily Cerhovice pod správu Žebráckého, později Točnického panství. To se změnilo roku 1557, kdy je získává Jan z Lobkovic.
   První písemná zmínka o Cerhovicích pochází z 19. prosince roku 1275, kdy se rozděloval majetek po zemřelém otci Bohuslava a Sulislava (panu Sulislavu z Trnovan). V této listině je poprvné zmíněn název Podbrdsko.
   Na městečko byly Cerhovice povýšeny v únoru roku 1516, kdy jim byl přidělen znak s jelenem a medvědem. Znak v této podobě vydržel až do dubna roku 1557, kdy získává městečko Jan z Lobkovic. V držení P2440853_small.JPG, 13 kBrodu nezůstává dlouho. Ladislav z Lobkovic musí utéct z Čech a jeho majetek byl zabaven. Městečko získává zpět král.
   Časté požáry, třicetiletá válka, epidemie moru (zakončená opět velkým požárem), to vše končí úpadkem městečka. V průběhu času zde bývaly dva pivovary...
   V současné době mají Cerhovice dvě části (Cerhovice a Třenice). Na sever od Třenic se na úbočí Třenické hory nachází třicetimetrový vysílač, na něm je ve výšce dvaceti metrů vyhlídková plošina. Třenice jsou zajímavé tím, že se tu kdysi těžil wavelit. Cerhovický lom byl již zavezen komunálním odpadem. Třenický lom byl zrušen. Při trošce štěstí se dá dodnes objevit malý kousek. Svého času byl Třenický wavelit světoznámý minerál...
   Pokud jde o památky, na náměstí stojí kostel sv. Martina. Před ní pak socha sv. Jana Nepomuckého.