Loučovice

Kaple sv. Prokopa (původně dřevěná kaple sv. Theobalda) je zmiňována v písemné formě v roce 1361 na levém břehu Vltavy v místech, kde byla vybudována uhlířská osada Loučovice. Ta se nachází pod vrcholy Luče a Uhlířského vrchu. Na pravém břehu byl v letech 1640-44 vybudován kostel sv. Oldřicha v místech původní kaple, P2540355_small.jpg, 12kBkterá vyhořela. Tu dal postavit Oldřich z Rožmberka. Později byla opravována, ale již ve zmíněných letech přestavěna. Nikoho nepřekvapí, že osada patřila k vyšebrodskému klášteru.
   Město proslavila papírna (1866) a výrobna buničiny. Vltava umožňovala splavňovat dřevo až do roku 1954. Kousek za městem se nachází Čertovy proudy. Ty umožňovaly pořádání závodů ve vodním slalomu. Je tu nejkrásnější přírodní trať.
   Z Loučovic se můžete vydat na Vyklestilku (887 metrů n. m.) po turisticky značené cestě. Z té si můžete vybrat, kudy se vydáte do Vyššího Brodu. Pokud chcete vidět Čertovu stěnu, na rozcestíP2540374_small.jpg, 13kB se vydáte vlevo po "červené". Jestliže chcete vidět vodopády sv. Wolfganga a Mariu Rast am Stein s Křížovou cestou, vydáte se dále po "žluté".
   Nacházíme se na Šumavě, kde se v dobách dávných vyskytovala hojnost divoké zvěře. Vyjímkou nebyl ani medvěd, vlk či rys. Až Přemyslovci začali s kolonizací zdejšího území. Po získání území pokračovali Vítkovci a především Rožmberkové. Na zdejším území vznikl Rožmberk, Vyšší Brod, Frymburk, Hořice na Šumavě, Horní Dvořiště, Horní Planá či Loučovice. Tím pádem vzniklo velké množství zajímavých staveb. V dnešní době zvyšuje atraktivitu zdejšího území železniční trať. Můžete se pohodlně dostat do míst, která jsou turisticky velmi atraktivní. Vodní nádrž Lipno umožňuje rekreaci.
   Z Loučovic se můžete projít do Vyššího Brodu po značené stezce, nazvané Opatská stezka II. Cestou si přečtete informace z poznávacích cedulí. Těch je pět a popisují současná i historická fakta.