Plzeň

Na našem území najdete město, ve kterém se stékají 4 řeky - Radbuza, Mže, Úhlava a Úslava. Úhlava s Radbuzou se spojí před městem, na území města se pak spojí se Mží a vytvoří řeku novou, Berounku. Do té se pak ještě nakonec vlévá Úslava...
     Tím městem je Plzeň, která byla v tomto místě založena na příkaz českého krále Václava II. To se psal rok 1295. Původní městečkoP1800436_small.JPG, 13 kB se nacházelo v dnešním Starém Plzenci. K tomuto faktu je datována první zmínka v roce 976. Ale velikostně se již díky prostoru nemohlo rozšiřovat a tak se většina jeho obyvatel nastěhovala do Nové Plzně. Svého času byla Plzeň po Praze a Kutné Hoře největším královským městem. Po Praze nejbohatším.
     Za husitských válek bylo nejprve město na straně husitů, nakonec se ale postavilo na stranu Zikmunda a díky tomu získalo i úlevy na daních. Císař je také autorem nápadu, aby mělo město ve znaku zlatého velblouda. V roce 1468 tu byla vytištěna první česká kniha, Kronika Trojánská.
     Významným rokem pro město byl rok 1599, kdy se sem přestěhoval císař Rudolf II. a tím se stalo na rok hlavním městem říše. NikohoP1800190_small.JPG, 12 kB nepřekvapí, že tu žil více jak dva měsíce Albrecht z Valdštejna, aby se pak se přesunul tři dny před svou smrtí se svou družinou do Chebu.
     V Plzni se můžete vidět mnoho stavebních slohů. Původně gotické město šlo s dobou, takže se tu objevuje renesance, oblíbené je tu i období baroka, první barokní stavbou ve městě je morový sloup na hlavním náměstí. Tam můžete vidět dominantu města s nejvyšší věží v Čechách, gotický chrám sv. Bartoloměje. Z přístupné věže si můžete prohlédnou celé město a jeho okolí. Původně bylo město opevněno a mělo čtyři vstupní brány, ale postupem času bylo opevnění a věže odstraněny. To ale zase na druhou stranu dalo možnost rozvoji díky rozšiřování území.
     Ze zajímavých dat uvedu rok 1818, kdy tu bylo sehráno první české divadelní představení, 1842, kdy tu začal Měšťanský pivovar vařit pivo (první várka byla připravena 5. října). Díky bavorskému sládkovi Josefu Grollovi tak vzniklo světoznámé pivo, Plzeňský Prazdroj.