Luhačovice 2.
Třetím nejznámějším minerálním pramenem v
Luhačovicích je Ottovka. Jeho zdroj se nachází ve stráni nazývané V Zelnici. Původně tu byla postavena klenutá jeskyně, nyní je tu kruhový pavilon a malá výtoková kašna. Dále je tu zajímavý pramen, který musel být ale regulován (původně se mu říkalo Gejzír, stříkal totiž do výšky až 20 m), protože ohrožoval vydatnost ostatních pramenů. Nese jméno
po doktoru Šťastném, který byl zdejším rodákem. Čtyři prameny jsou v Luhačovicích užívány k pitné kůře. Celkem je tu 16 kyselek a jeden sirný pramen.
K balneologických účelům se používají prameny Nový Jubilejní, Nová Čítárna, Nová Janovka, Elektra (nejvíce koncentrovaná voda). A nakonec jsou tu ještě Amandka, Jubilejní a Vladimír, které jsou momentálně záložními zdroji.
Můžete tu nejen ochutnávat léčivou vodu, ale zakoupit si i vynikající lázeňské oplatky. Při procházkách městem i okolím můžete také zajít na zdejší nový hřbitov, kde je pohřbena druhá manželka skladatele Bedřicha Smetany. Původně švagrová Barboroa (Betty) Ferdinandiová zemřela v roce 1908. Měli spolu dvě dcery, Zdeňku a Boženu.
V Luhačovicích jsou největší a nejnavštěvovanější lázně na Moravě. Co do velikosti jsou čtvrté největší u nás. A jelikož jsem měl problém s průduškami a vím, že se zdejší prameny doporučují a jsou nejlepší na léčbu dýchacích cest, spojil jsem dva výlety s léčbou.
Pokud jde o naplnění potřeb věřících, byl tu vybudován kostel sv. Rodiny. S jeho výstavbou se začalo v dubnu roku 1996, základní kámen byl posvěcen na Velehradě (1990) při návštěvě papeže Jana Pavla II. Moderně pojatá věž je vysoká 22 metrů a jsou v ní tři zvony.
K občasným bohoslužbám je využívána i Zámecká kaple svatého Josefa, která od roku 1785 sloužila jako farní kostel. Nově opravena je kaplička sv. Alžběty (nejstarší stavba v Luhačovicích, 1795) u kolonády.
Na opačné straně města se nachází Vodní nádrž Luhačovice s přehradou. Byla vybudována v letech 1912-13 a 1922-30. V městě samotném si můžete prohlédnout velké množství lázeňských domů. Je tu i pár fontán. Jedna z nich stojí před Smetanovým domem (dům vystavěn ve wagneriánské geometrizující secesi) a byla původně vytvořena pro světovou výstavu v Bruselu v roce 1958. Secesní dílo dotváří hlavní třídě jeden ze zajímavých prvků.
Příznivci zajímavostí se mohou projít po "Ptačí stezce", u které se nachází větší množství různých budek. Když už jsme u zajímavostí, jednou je fakt, že socha MUDr. Františka Veselého od Franty Úprky (1925), stojící u pavilonu Vincentky, měla být původně umístěna na balvanu ve svahu, ze kterého by vyvěral pramen. Ve svahu stojí ale pomník Leoše Janáčka, původní záměr s pramenem se neuskutečnil...