Bohumín 2.
Starý Bohumín
V první části jsme si prošli
Nový Bohumín a nyní se podíváme do Starého. Ten nedávno oslavil 750 let od svého založení (osady Bogun).
Pokud půjdete po cyklostezce, dostanete se k vodárenské věži, kde stojí kaple Andělů strážných, která byla vybudována po cholerové epidemii v roce 1831.
Na náměstí uvidíte sochu sv. Jana Nepomuckého, v jejím starém podstavci byl objeven poškozený pergamenový svitek
a několik historických mincí. Dominantou Starého Bohumína je farní kostel Narození Panny Marie. Zmínka o něm je z roku 1291. V jádru pozdně gotická stavba pochází z poloviny 15. století. Jedná se o jednu z nejstarších staveb v Bohumíně. U kostela stojí hrobka hrabat Heckkelů z Donnersmarcku.
Z náměstí se můžete vydat podívat na Hraniční meandry Odry. Jednosměrná značená stezka vede kolem řeky Odry a končí u brodu, nedaleko soutoku s Olší. Jde se převážně po lesních pěšinách. Brod sloužil k lepšímu přístupu k polnostem pro povozy polských rolníků. Je tu do budoucna
naplánována stavba lávky.
Cesty kolem řeky jsou v určitých obdobích roku hůře schůdné. Je to ale námět na další výlet do Bohumína, protože na stezce je opravdu na co koukat a byla by škoda ji projít rychlou chůzí...
Na opačné Starého Bohumína za hřbitovní kaplí Všech svatých objevíte "Kapli Pustyňa". Malá barokní kaplička je nově opravena a pochází z poloviny 18. století (1733). U ní se až do zákazu poustevnictví Marií Terezií usídlili v roce 1756 dva bohumínští měšťané a stali se poustevníky.
Kolem nemocnice se můžete vrátit zpět na vlakové nádraží. U bunru na přemostění nové čtyřproudé silnice je k vidění zajímavé panorama okolí města s bývalou vodárenskou věží, nyní restaurací s ubytováním a rozhlednou. Můžete se podívat i na upravený židovský hřbitov.
Na turistickém rozcestníku u nádraží objevíte fakt, že je ZOO v Ostravě vzdáleno necelých deset kilometrů. Už se ale blíží tma, ještě se zajedu podívat na chvíli do Ostravy, prohlédnout si vlakové nádraží.