Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště je největší vrchovištní rašeliniště na území Krkonošského národního parku. Nachází se přibližně kilometr od craseliniste14_small.JPG, 7 kBgondolové lanovky jezdící z Jánských Lázní na vrchol Černé hory. Na ploše 72,04 hektarů se nachází krásné lesní rašeliniště, na němž se vyskytují vrchovištní druhy rostlin a živočichů. Leží v sedle mezi Černou a Světlou horou při pramenech Černého potoka. Po částech jeho obvodu vede naučná stezka a v jednom místě je dokonce vybudovaná vyhlídková věž. Okraje rašeliniště lemuje kleč a celé území pak obklopuje smrkový les.
     Maximální hloubka rašeliny tu dosahuje dva a půl metru a odhadované celkové její množství je 420 000 metrů krychlových. Jeho stáří odborníci vypočítali na neuvěřitelných 6 000 let. Prohlídková naučná stezka začíná u stanice lanovky a craseliniste22_small.JPG, 8 kBkončí u Pardubických Bud. Tabule s textem a informacemi tu scházejí, ale i přesto je procházka tímto územím nezapometulným zážitkem. Na nejcennější části rašeliniště, prakticky v jeho srdci se můžete na vyhlídkové věži při trošce fantazie dostat do úplně do jiného světa. Kdysi tu bývalo velké jezero, které začalo postupem času vysychat. Navíc také zarůstat...největší vliv na to má počasí.
     Na území rašeliniště je k vidění řada vzácných rostlin. Například v mechovém porostu tu převažuje rašeliník, ale je tu i několik druhů suchopýru (trstnatý, úzkolistý, pochvatý). Dále jsou tu mimo jiné - blatnice bahenní, sítina níťová a korstbatá, šícha obojpohlavná, kyhanka sivolistá, klikva drobnoplodá, suchopýrek trsnatý, ostřice mokřadní. V odborné literatuře jsem se dočetl, že se v době říje stezka uzavírá. Nejlepším časem k prohlídce bývá červenec. To je pak díky množství kvetoucích rostlin celkový dojem z procházky největší.