Lemberk 2.
Po příchodu do areálu zámku si kupte vstupenku a průvodce vám ukáže část interiérů a poví k nim historická fakta. Kaple Ducha svatého má své kouzlo a mohla do ní v jedné z částí vstupovat i nižší vrstva. Za pozornost stojí mimo jiné Bajkový sál, kde si můžete udělat představu o stavebnictví 16. století.
Podívejte se na okna, která jsou zabudována do silných zdí. Každý bude určitě obdivovat strop této netradičně velké místnosti. Jsou na něm ztvárněny bajky, které měly podle našeho hovoru s průvodcem asi především poučný a fantazii vzbuzující účinek pro tehdejší děti.
Unikátním místem, které lze porovnat s podobným, nacházejícím se na hradu Kost, je Valdštejnská kuchyně. Nachází se v přízemí levého křídla zámku. Díky zděnému sopouchu byla vytápěna i místnost nad kuchyní. Zařízení se dochovalo ze 17. století a otevřené ohniště má své
kouzlo představivosti i v současnosti. Již jen doložená skutečnost, že si panovníci nechávali servírovat jídlo přímo před svým zrakem, aby je náhodou nechtěl někdo otrávit, (což ve své době nebylo neobvylké), je pocitově zajímavÁ. Vedle kuchyně je k vidění i skladiště potravin a obývací místnost pro "personál".
Vraťme se na závěr ještě k zakladateli hradu, Havlovi z Markvarticů. S ním je spojena žena, která se vybaví každému, když uslyší název tohoto místa - Lemberk. Je jí jeho manželka, Zdislava z Lemberka, svatořečená roku 1995. Zdislava z Křižanova na Moravě pomáhala chudým nejen při jejich léčbě od nemocí. Ačkoliv zemřela relativně mladá, měla čtyři děti, syny Havla, Jaroslava, Zdislava a dceru Markétu. Pověst o její příkladné péči se tradovala po staletí a vyústila již ve výše zmíněném svatořečení papežem Janem Pavlem II., což bylo ve svých kořenech důležité pro další vývoj naší současné společnosti...