Bílá Lhota


Obec Bílá Lhota se nachází asi 9 kilometrů západně od Litovle. V její historii je uváděno, že Lhotu založil Bohuš ze Slavoňova. V roce 1356 tu stával dvůr, jehožP2010964_small.jpg, 15 kB majitelem byl až do roku 1371 Zdislav z Řimic.
    Dnes tu již tvrz nestojí. Nedaleko místa, kde stávala, můžete vidět zámek. Ten už nemá svou původní podobu, byl upraven v 19. století (v podstatě už ani zámkem není).
     Co je ale důležité je fakt, že u většiny zámků bývala zahrada. Tu, kterou můžete navštívit dnes, dostala své základy kolem roku 1700. Zdokonalila se díky tomu, že se stalo panství majetkem rodu Riedlů, kterým patřila až do roku 1945. Mezi roky 1926-40 tu vytvořil "Arboretum" dendrolog Quido Riedel (1878-1946).
    Postupem času se tu na ploše necelých tří hektarů objevilo více jak 500 druhů a forem okrasných dřevin. V současnosti tu je k vidění na 300 druhů cizokrajných druhů stromů a keřů. Jsou tu samozřejmě k P2010883_small.JPG, 14 kBi ty, které tu dominují od úplného začátku založení parku a hlavně ty, které tu "zanechal" původní zakladatel.
    Arboretum je majetkem Vlastivědného muzea v Olomouci. Na informačních cedulkách si tu můžete přečíst, původní domovinu, k jakým účelům se strom či keř využívá. Jak vypadá, pokud se mu vydaří dorůst do své obvyklé velikosti.
    Ba závěr ještě informace o korkovníku čínském. Phellodendron chinense pochází ze střední Číny. Je to opadavý strom, dorůstající do výšky kolem deseti metrů. Vytváří silně ztloustlou, korkovitou, hluboce rozpraskanou borku. Jeho květy jsou nenápadné, žlutozelené a drobné, složené v početná koncová květenství. Jsou jednopohlavní, korkovníky jsou dvoudomé stromy. Listy lichozpeřené. Plody kulovité, kolem 1,2 cm v průměru, obsahují jedno semeno. Korkovníky obsahují některé speciální látky, např. glykosidy felamurin, amurensin a alkaloid berberin, které působí proti houbových chorobám, parazitům a infekcím.