Velké Pavlovice


Co historie pamatuje, vždy tu bývaly vinice. Pěstují tu většinou modré víno a to odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z bílých pak to jsou Veltlínské zelené, Tramín či Neuburské. Díky křížení odrůd vína André P2190231_small.JPG, 9 kB odrůd Svatovařinecké a Frankovky dokonce vznikla i odrůda nová. Nesmíme ale zapomenout na fakt, že se tu pěstují i meruňky.
   Původně městys Velké Pavlovice, čítající asi 3 100 obyvatel se nachází v nadmořské výšce 182 metrů, leží 7 kilometrů jihovýchodně od Hustopečí a 15 severozápadně od Břeclavi.
   I když zde bylo osídlení již dříve před tím, ves je prvně zmiňována k roku 1252 jako Paulowicz (majitel Boček z Obřen dávál třetinu vinného desátku cisteriánskému klášteru ve Žďáře). Městysem se staly Velké Pavlovice k roku 1891. A to díky rozhodnutí císaře Františka Josefa I. Městem pak jsou od roku 1967. Od roku 1960 jsou Velké Pavlovice součástí okresu Břeclav.
   Součástí města byl velký farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící na místě původního kostela sv. Kateřiny (středověká stavba, obehnaná hradební zdí), který zničili v roce 1623 uherští vojáci. Ke kostelu patří i renesanční brána z roku 1594.
   Kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1670-80 (Fridrich z Oppersdofu), původně bylP2190237_small.JPG, 11 kB bez věže. Ta byla postavena v roce 1883 a je vysoká 35 metrů. Na náměstí pak můžete obdivovat postmoderní radnici. Koncem minulého století byla u školy postavena budova gymnázia.
   Pokud jde o zajímavosti, k hranicím městečka dosahovalo kdysi největší jezero na Moravě, Kobylské. Bylo ale vysušeno a v roce 1835 po něm nic nezbylo. Kdysi tu také byl cukrovar, mlýn a vrchostenská palírna.
   Po cyklostezce nazvané Modré Hory nebo po žlutém turistickém značení se můžete zajít podívat na rozhlednu Slunečná. Ta je vysoká 18,6 metru a vyhlídková plošina se nachází o 3,5 metru níže a vystopáte na ni po 75 schodech. K rozhledně patří také dvě stavby v podobě vinných sklípků. K rozhledně se mi nepodařilo dojít, protože začalo neuvěřitelně pršet...
   Ve stejném duchu, jako je vystavena rozhledna je také vybudována kaplička sv. Urbana (severovýchodně od města). Ten je patronem vinařů. Druhým patronem a to především moravských vinařů je sv. Vavřinec.