Město leží v Podkrkonošské pahorkatině v údolí Úpy v nadmořské výšce 352 metrů. Najdete jej asi 12 kilometrů jihovýchodně od
Trutnova. První zmínka o něm pochází z roku 1361, kdy se uvádělo jako město s kostelem. Co je zajímavé, že kostel je doložen již roku 1350 jako celodřevěný, opevněný baštou.
Úpice vznikla jako strážní osada u brodu přes Úpu. Začátkem 14. století patřila jako
správní městečko k Vízmburskému panství pánů z Dubé. Kolem roku 1350 obdržela zjednodušený rodový erb. Kostel sv. Jakuba Většího je v dnešní době již barokní. Jeho věž je vysoká 45 metrů. Zachoval se v ní zvon z roku 1625. V kostele je vzácný obraz od Petra Brandla z roku 1730.
Ve městě je k vidění dřevěnka, která nemá v České republice obdoby. A přitom byl ještě v roce 1990 uvnitř hostinec. Počátky této "Dřevěnky" jsou datovány v gruntovních knihách v roce 1559. Dnešní stavba pochází z roku 1620. Dřevěných domů je na území města víc, například dům čp. 165, kde se dochovala původní pec. Další zajímavou stavbou je radnice, ranně barokní stavba pocházející z roku 1678. Věž byla vystavěna roku 1752, její zadní trakt byl dostavěn roku 1822. Hodiny na věži patří mezi vůbec nejstarší v Čechách.
Na náměstí u kostela stojí Mariánský sloup, barokní sousoší z roku 1724. Není sice přímo dílem M. B. Brauna, ale navazuje na jeho výtvarný směr. V Úpici prožili své mlád, chodili zde i do školy bratři Karel a Josef Čapkové. Původní zahrada byla zrušena v roce 1950, kdy tu bylo vystavěno autobusové stanoviště. Dům, kde MUDr. Antonín Čapek s rodinou žil, je tu ještě k vidění. Na požádání vám bude ukázána pracovna.
Určitě vás zaujme ještě divadlo Aloise Jiráska a vedle něj stojící barokní kaple sv. Michala, která byla původně zádušní. Nedávno byla ve městě a jeho okolí vybudována "Naučná stezka po historických památkách města Úpice". Takže, jestli chcete projít celé město a jeho okolí, měli byste si sem naplánovat celodenní výlet.