turistika.jpg, 78kB
Blansko

Město Blansko, které je jedním z nejdéle doložených osídlených míst v okolí. Písemná zmínka se objevuje již v roce 1136. Je ale pravděpodobné, že se zde P2220462_small.jpg, 10 kBobjevili již pravěcí lidé. Původní město vzniklo na území dnešního Starého Blanska.
     Jako většina měst byla původní osada vybudována při kupecké stezce, tady se jednalo o trasu z Poddunají do Čech. Město najdeme na soutoku řek Svitavy a Punkvy. Říká se mu také brána Moravského krasu.
     V 16. století se stala osada městečkem, ve kterém stojí od roku 1604-05 renesanční zámek. V roce 1695 byla dostavěna zámecká věž s hodinami. Zámek stojí na místě původního gotického manského dvora, který se objevuje v zápisech již ve 14. století. Dnešní stavba má čtyřkřídlou dispozici, uprostřed je obdélníkové nádvoří s pilířovými arkádami. Dal jej vystavět Jan Žalkovský z Žalkovic a v průběhu let byl několikrát přestavován. V současnosti zde sídlí Muzeum Blanska.
     Na území Blanska je mnoho atraktivních stavení, například radnice, pocházející z roku 1885. Dominantní stavbou je také kostel sv. Martina, který je mimo jiné zvláštní tím, že se na něm nachází ve věži starobylý zvon, který je jedním z nejstarších na Moravě. V roce 1936 byl do Blanska dovezen dřevěný kostelík a zde byl znovu sestaven. Pochází z Podkarpatské Rusy, kde byl vybudován v roce 1640, ale jeho stavba začala již k roku 1601.
     Jelikož se zde objevila žíla železné rudy, ještě než zastalo nové století, vybudoval zde hrabě z Gellhornu železárny. P2220503_small.JPG, 13 kBVýroba se zde dostala na takovou úroveň, že se stala tato část Moravy centrem průmyslu.
     Je tu turisticky atraktivní okolí. Důležitým a zásadním mezníkem pro město bylo vybudování železnice mezi lety 1843-49. Dekret Františka Josefa I. v roce 1905 ustanovil Blansko městem. V dosahu města jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně, Balcarka, Výpustek, Punkevní a Kateřínská jeskyně. Například Punkevní jeskyně se známou propastí Macocha je součástí nejdelšího jeskynního systému v Česku. Cíl mého dnešního výletu je ale jiný, je to nedaleká rozhledna v Podvrší. A tak Macochu objevím jen z jejího vrcholu, respektive střechu budovy nedaleko ní.