Boskovice 2.
Město je svou nabídkou zajímavostí velmi atraktivní. Na místě původního kláštera (1682-1784), který dal zrušit Josef II. stojí nyní empírový zámek 1819-26). Dnešní zámecká kaple stojí v místech, kde byla sakristie původního kostela. Zámek se stal až do znárodnění od roku 1856 majetkem rodu Mensdorff-Pouilly. V polovině devadesátých let byl opět navrácen. Zámek je až do dnešní doby považován za jednu z nejčistších empírových staveb na Moravě.
Na kopci, vysokém 460 metrů nad mořem stojí zřícenina goticko-renesančního hradu. Podle písemných dokladů je vznik datován k roku 1312. Dominantou hradu je okrohlá věž s renesančním cimbuřím. Hrad zanikl díky stavbě zámku, protože již nevyhovoval požadavkům modernější doby. I když byly strženy střechy a materiál byl rozebírán na stavbu domů, zachovalo se torzo
původní stavby. Ale i tak se můžete po areálu projít, pokochat se hezkými výhledy a podívat se i na 26 metrů hlubokou studnu, na které je dřevěné šlapací kolo, které je plně funkční. První, původní hrad Boskoviců stál ale pravděpodobně více západně, na kopci "Bašta".
Pokud se vrátíte k zámku a zamíříte na opačnou stranu, dostanete se k zámeckému skleníku. Ten byl postaven v letech 1826-29 a původně sloužil k pěstování okrasných teplomilných rostlin i jako oranžerie. Dnes se využívá k různých kulturním účelům.
Náměstí dominuje farní kostel sv. Jakuba staršího (první písemná zmínka 1346), který byl původně třívěžovou stavbou. Zajímavostí je, že jeho věž byla původně vysoká 60 metrů. Až po požáru a úpravách se snížila na metrů 41. A také radnice s věží vysokou 44 metrů. Městský erb je upraven podle pánů z Boskovic a jedná se o sedmizubý hřeben. Pokud se chcete projít původně židovskou částí města, můžete využít naučné stezky nazvané Památky židovského města. Uzavřené židovské město vzniklo po roce 1727.
Boskovská synagoga má svůj počátek datován k roku 1586, současná, jejíž jádro bylo vybudováno v roce 1639 se nachází nedaleko té původní. Malby uvnitř vznikly díky židovským umělcům z Polska a Ukrajiny. Naproti synagoze se můžete prohlédnout mikve, která sloužila k rituální očistě. Židovský hřbitov, který je jedním z nevětších u nás, vznikl v šestnáctém století. Nejstarší náhrobky jsou opukové a tak se skoro vůbec nezachovaly nápisy na nich.
Jednou z nejstarších staveb ve městě je Kostel všech svatých, který pochází z 15. století. Okolo kostelíku byl vybudován hřbitov, kde se pohřbívalo 162 let a to až do roku 1948.