Praha
Katedrála sv. Víta
V celé naší krásné republice najdete pouze čtyři chrámy katedrálního typu (hlavní oltář stojí uprostřed a dá se zezadu podél kaplí obejít). Jsou to chrám sv. Bartoloměje v Kolíně, chrám Panny Marie v v Sedlci u Kutné Hory, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře a chrám který dnes zdokumentuji - sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.
Základní kámen této gotické stavby byl položen 21. listopadu 1344 českým králem Janem Lucemburským. Popud ke stavbě ale vzešel od jeho synů, Karla a Jana Jindřicha. Původně na tomto místě stávala románská rotunda z 10. století a bazilika z 11. století. Plány vytvořil Matyáš z Arrasu, za jehož života byla vybudována dolní část kaple a arkády chóru. Po jeho smrti povolal k dokončení tohoto světoznámého díla Karel
IV. ze švábského Gmündu mladého stavitele Petra Parléře. Vytvořil stavbu, která se stala jeho životním dílem a po jeho smrti pokračovali v dokončení díla jeho synové.
Nebyli by to husité, kdyby se na této stavbě "nepodepsali". Ale jak šel čas, tak se na stavbě stále pokračovalo - až v roce 1859 zahájila svou činnost Jednota pro dostavbu chrámu. A tak byla v letech 1873 - 1929 stavba plně dokončena. Díky tak dlouhé době je vidět na dostavbě hledání kompromisů úspěšné dostavby.
Do chrámu se vchází ze 3. nádvoří Zlatou bránou a ať chodíte kdekoliv - uvnitř i venku, je neustále na co koukat. V kapli sv. Kříže je vchod do Královské hrobky - pohřebiště českých panovníků. Jsou tu ostatky Karla IV. a jeho žen., Václava IV., Rudolfa II. a dalších panovníků. Do věže chrámu vystoupíte po 287 schodech a naskytne se vám neuvěřitelný výhled na celou Prahu. Za zmínku ještě určitě stojí fakt, že se na stavbě chrámu podílela i řada umělců, například Alfons Mucha, František Kysela, Karel Svolinský, Max Švabinský, František Bílek, Cyril Bouda, J. V. Myslbek aj.