Původně byly dnešní Horní a Dolní Čermná jedním celkem. V roce 1935 Čermnou obyvatelé rozdělili. Měli rozdílné názory, navíc se neshodli ani v náboženských otázkách. Obec jako taková je písemně doložena k roku 1304, kdy se tu na území původního pralesa postupně rozšiřovalo osídlení především lidmi německé národnosti. Nakonec tu ale zůstalo po husitských válkách rize české obyvatelstvo.
Nežli "rozdělím" Čermnou na dvě obce, povíme si něco o červci nachovém. Z jeho vysušeného těla se vyrábělo přírodní červené barvivo, kterému se říká karmín. Tato látka umí v potravinářském průmyslu výrobky prodávat, protože dokáže nejen efektně barvit, ale i dodat výrobku
potřebný lesk. Dnes je nahrazován betaminem, obsaženým v červené řepě. Proč to zmiňuji? Protože díky tomuto červci údajně vznikl název obce Čermná (Červená).
Rozdělením vznikla zajímavá skutečnost. Z obce Horní Čermná teče voda do jiného moře, nežli z městyse Dolní Čermná. Horní Čermná, mající evangelický kostel (1838), se může pyšnit novou rozhlednou Mariánkou. Byla postavena v nadmořské výšce 503 metrů, je orientačním bodem ve zdejší krajině.
Nedaleko rozhledny Mariánka můžete, objevit Mariánskou horu, ležící v nadmořské výšce 500 metrů. Dominuje ji kostel Narození Panny Marie. Je to místo, kterým probíhá hlavní evropské rozvodí. Když se tu objeví voda, budeli odtékat na sever směrem do Dolní Čermné, bude pustovat potokem Čermenka do Tiché Orlice, pokračovat do Labe. Pokud ale voda zamíří směrem na jih k Horní Třešňovici, poteče Janským potokem do Moravské Sázavy, Moravy a Dunaje.
Mariánské hoře se říkalo svého času Na Vrších. Zdejší kostel získal svou konečnou podobu v roce
1875. Jedenáct let po té byla nedaleko něj vybudována Křížová cesta s obrazy, které namaloval Jan Umlauf z Letohradu. Kolem cest byly vysázeny lípy. V roce 1947 sem byl ještě dopraven zvon, vážící 141 kilogramů.
V písemných pramenech se dozvídáme, že se z tohoto místa konaly od roku 1780 poutě, které končily v Horním Štýrsku. Vycházelo se o Svatodušním pondělí. Cesta trvala 10 dní, na každý den připadalo přibližně 35 kilometrů chůze. V Mariazell si poutníci odpočinuli dva dny a vraceli se zpět jinou cestou. Při ní opět po deseti dnech cesty navštívili postupně Lilienfeld, Znojmo, poutní místa Vranov, Křtiny a Sloup. Že to byly poutě nemalé, o tom svědčí fakt, že se jich účastnilo pravidelně 200 až 300 poutníků! Mariánská hora samotná se pak stává poutním místem k roku 1885.
V Dolní Čermné, ke které patří i obec Jakubovice, mají velký rybník. Ten byl vybudován v roce 1450. Zdejší kostel sv. Jiří byl postaven mezi roky 1687-90, rozšíření se dočkal roce 1867. V Čermné se narodil a žil Vincenc (Čeněk) Junek. Automobilový závodník, manžel Elišky, která se po jeho tragické smrti na okruhu na Nürburgringu rozhodla ukončit svou závodnickou kariéru.