Průhonice
Myslíte, že je nemožné nachodit v parku jehož rozloha je 250 ha nepřetržitou chůzí 40 kilometrů? Ano, je to skutečně možné. Průhonický park vám to umožní. A to ještě máte možnost prohlédnout si původně klasicistní, renesanční, nyní novorenesanční zámek. Ten je ale ve vnitřních prostorech pro veřejnost uzavřen. Vedle zámku stojí nejstarší památka průhonického areálu - románský kostelík Nanebevzetí Panny Marie vysvěcený roku 1187 pražským biskupem Jindřichem Břetislavem.
Kdo alespoň trochu zná historii, tak při vyslovení jména hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca nebude překvapený, kdo tak
krásný a rozlehlý park roku 1885 založil. Vytvořil tu vrcholné dílo
přírodně-krajinářského slohu evropského významu. Můžete se tu po vyznačených cestách procházet po zaplacení vstupního poplatku dle libosti.
Park je rozdělený silnicí na dvě části. Celým areálem protéká údolní říčka
Botič, do které se ještě navíc vlévají Dobřejovický a Zdiměřický potok. A díky tomuto faktu jsou vytvořeny v areálu celkem 3 rybníky.
Podzámecký, kde se můžete kochat krásným pohledem na zámek. Druhý - rybník
Labeška, kde jedna z cest vede nahoru do kopce a pak dál, Habrovou strání...aby se vám pak otevřel nádherný pohled na třetí rybník
Bořín. Po jeho obejití uvidíte od břehu při pohledu na vodní hladinu velké množství ryb v čele s kapry. V celém parku je velké množství laviček a výhledů, kde si můžete odpočinout a nabrat nové síly.
Můžete si také projít Botanickou zahradu, ta je ale v pondělí uzavřena. Můj celkový dojem je, že si tu člověk po prakticky celodenní procházce může neuvěřitelně odpočinout. Je tu klid, krásná příroda s neuvěřitelnými zákoutími a hlavně hodně zeleně. Jediná má kritika směřuje na značení cest - hlavně rozcestí, kde scházejí číselná označení, což hodně zhoršuje orientaci v parku. Ale každé "zabloudění" je v podstatě jen dalším dobrodružstvím - kam to člověk vlastně vůbec dojde...