turistika.jpg, 78kB
Třebíč 2.

V roce 1335 uděluje syn Jana Lucemburského Karel klášternímu městu velká privilegia. Tím se dostává na roveň měst královských. Bylo nařízeno, aby bylo město obklopeno hradební zdí a příkopem. Mimo hradby pak zůstalo jenom P2460127_small.JPG, 14 kBPodklášteří, Židovská čtvrť a Horka. Ještě v roce 1556 má město zdokonalenou obranu opevněním s 12 hranolovými baštami. Navíc dvěma válcovými a hranolovými věžemi se vstupem třemi věžemi (Vídeňská, Jihlavská a Brněnská).
     Jak postupoval čas, měnila si i podoba města. Průběh dějin si může každý dohledat sám, dnešní výlet byl spíše poznávacím.
     Na hlavním třebíčském náměstí můžete obdivovat renesanční Malovaný dům, který byl ještě v roce 1903 zabílen. Pak se opět objevila jeho dávná krása. Původně v něm byl obchod s koloniálním zbožím. V současnosti je v přízemí galerie a v prvním patře se nachází obradní síň. Sgrafita má na svých zdech i Černý dům. Na tom byla obnovena v roce 1925. Jsou na nich znázorněny základní lidské ctnosti. A také lovecké scénky a spatříte tu i římšté císaře Vespasiana a Tita. Hlavní Karlovo náměstí patříP2460181_small.JPG, 13 kB mezi největší u nás.
     Městská věž, stojící při kostele sv. Martina (1335) je vysoká 75 metrů. Z jejího ochozu ve výšce 35 metrů si můžete prohlédnou město a jeho okolí. Původně byla součástí opevnění. Ciferník jejich hodin má průměr 5,5 metru. To znamená, že je jedním z největších v Evropě.
     Krásný pohled na město je také od kruhové bašty Na Hrádku. Vedle ní stojí kamenná mohyla, připomínající 500 výročí smrti Jana Žižky. Odsud už není daleko na židovský hřbitov, ze kterého můžete sejít do židovského města a pak se podél řeky vrátit opět na hlavní náměstí v Třebíči.