Bechyně 1.
Asi málokomu se nevybaví při vyslovení názvu Duhový most (vysokého 52 metrů) město, kde se tento most nachází. Město najdete 20 kilometrů jihozápadně do Tábora a leží stejně jako on na řece Lužnici, při soutoku se Smutným potokem. Obě města jsou spolu "spojena" nejstaršíelektrifikovanou tratí za Rakouska-Uherska. Projížďka jím je nezapomenutelným zážitkem.
O tomto místě se zmiňuje již Kosmas ve své kronice jako o bechyňském kraji, vzniklém již v 9. století a tento existoval až do roku 1751. Město "oživil" Přemysl Otakar II. tím, že tu postavil roku 1268 hrad. Roku 1323 povyšuje osadu vzniklou v okolí hradu na město Jan Lucemburský. Město je záhy potom opevněno. Za husitských válek bylo město a jeho obyvatelé na
straně Zikmunda. Což se ale nelíbilo husitům a vzhledem k malé vzdálenosti od centra husitství bylo jako takové roku 1422 vypáleno a část opevnění zničena. Zajímavostí ale určitě je, že se jim hrad pokořit nepodařilo. To se jim povedlo až o 6 let později...to se ale posádka sama vzdala za výměnu možnosti odejít z něj.
Rok 1569 je pro město zajímavý tím, že jej i s pozdně gotickým hradem koupil Petr Vok z Rožmberka. O deset let později jej začal přestavovat na renesanční zámek. Když už po čase neměl Petr Vok finance, prodal Bechyni a zámek získal rod Paarů. To se psal rok 1715 sídlili na něm až do roku 1948. Krásu zámku si můžete prohlédnout sami - určitě vás tu zaujme "Stromový sloup", pracovna, ložnice či svatební síň Petra Voka, Zbrojnice s nádherně vykládaným stropem či jedinečná kachlová kamna. O těch se tu dovzíte neuvěřitelnou pověst.
Historickou část města najdete kolem náměstí, jehož dominantou je kostel sv. Matěje, který vznikl na přelomu 14. a 15. století. Jeho věž je přístupná, kdysi tu bydlel hlásný - ale dnes se z ní můžete pokochat výhledem do okolí. Zaujme vás určitě pohled na Duhový most či v dálce stojící vyhlídka ve tvaru husitské hlásky - Hýlačka. To by vás, stejně jako mne, mělo nalákat na procházku po okolí města. Pro tento účel tu byl vytvořen turistický, dobře značený okruh a po jeho trase se můžete pokochat pohledy na město a zámek z různých vyhlídek. Jako perličku přidám, že dojdete až do Zářečí, které je známé především tím, že se tu každý rok mění název náměstí. V hospůdce u řeky se pak můžete posilnit na další cestu. Mezi hosty tu byl mimo jiné i Karel Kryl.
Navštivtě také určitě muzeum turistiky (muzeí a výstev je tu více), které najdete v bývalé židovské synagóze. Zbytky opevnění, kterým se říká Čertova zeď, či procházka po schodech vedoucích k Lužnici a nedaleká Židova strouha (přítok Lužnice) - to jsou určitě další "lákadla". A když k tomu ještě přidám, že je Bechyně i lázeňským městem, pak se prohlídka nedá prakticky za jeden den vzládnout. Lázně tu vznikly už v první polovině 18. století. Léčí se tu nemoci pohybového ústrojí, revmatismus a poruchy látkové výměny.