Vysoká skála nad Vltavou, na které již zdálky dominují siluety štíhlých věží - se jmenuje
Vyšehrad. Již v první polovině 10. století tu bylo opevněné sídlo nazvané Chrasten. Skála - to je ale napsáno velmi povrchně. Jedná se o břidlicový skalní ostroh nad pravým břehem Vltavy.
Jedná se asi o 10 ha plochy, na kterém se v 11. století usídlil kníže Vratislav II. Pak už ale za sídlo vladaře sloužil už jen Pražský hrad. Je tu ale významný hřbitov, který je nazván Slavín. Jako občan Dvora
Králové nad Labem se zmíním, že je tu pohřben první správce archeologických sbírek Národního Muzea - člověk, který "nalezl" rukopis Královédvorský - Václav Hanka.
Na Vyšehradě se můžete setkat ještě se stavbami, které dokumentují, že tu byla kdysi barokní citadela. Jsou tu k vidění mohutné hradby, ale i tři dochované brány - Táborská, Leopoldova a Nová. Dále se tu můžete projít například po Štulcových sadech, ale neměli byste určitě vynechat procházku na Vyšehradskou vyhlídku. Z té uvidíte hlavní dominanty našeho hlavního města jako na dlani.
Místo, které je známé především díky Přemyslu a Libuši - má samozřejmě k vidění i jejich sousoší. Je dílem Josefa Václava Myslbeka a kněžna je na něm znázorněna ve chvíli, kdy věští budoucnost. Kněžna je otočena směrem k Pražskému hradu.
Vyšehrad, to není jenom historie, ale také současnost. Je tu Jedličkův ústav - kousek od něj za parčíkem je mimochodem také krásný výhled na Prahu. Předpokládám, že sem ale pojedete za denního světla a projdete se po Vyšehradě sami. Můžete sem dojít buď pěšky - vede sem několik cest. Ta nejjednodušší je ze stanice metra C - Vyšehrad a pak směrem ke Kongresovému sálu. Určitě si ale nenechte ujít procházku ke kapitulnímu kostelu sv. Petra a Pavla...
Cestou k němu projdete kolem nejstarší rotundy v Praze, Rotundy sv. Martina. V té byla za třicetileté války dokonce prachárna, aby se z ní stala po roce 1878 opět kaple. Pokud budete mít více času, zajděte se podívat také na Galerii, do Cihelné brány (je tam výstava o dějinách Vyšehradského opevnění) či do Kasemat.