banner_zoo.gif, 82 kB

ZOO - Olomouc 3.
Makak červenolící váží kolem 10 kg a je dlouhý kolem půl metru. Má dlouhý ocas, hladký, červený obličej a břicho porostlé hustou šedou srstí. Proti chladu ho chrání velmi hustá rezavohnědá srst. Jeho domovem je Japonsko, kde byl kdysi hojně rozšířen. Jeho nejčastější výskyt je na ostrovech Hondo, Jakušima, Šikoku a Kjůšú. V současnosti už jsou zřízeny rezervace a díky tomu o tomto druhu opic hodně víme.
     Pokud byste makaka červenolícího vypustili do P1780706_small.JPG, 13 kBvolné přírody u nás, bez problémů by zde mohl žít. Velmi rád se koupe, při přesunu tlupy, která čítá až 500 jedinců, si vytváří ochranu tím, že tlupu chrání mladí samci a při odpočinku si také vytváří "ochranný kruh", který chrání vedoucího samce a samičky s mláďaty. Jeden druh ještě dokonce žije v Evropě a to ve Španělsku. Dokáže si lehce obstarat potravu, nebojí se ani si pro ni přijít přímo k návštěvníkům zahrady. Pokud se mu něco líbí - od mobilu třeba až po nějakou laskominu, bez váhání vám ji odebere.
     Dalším obyvatelem této části zahrady je medvěd baribal, který tu má možnost se setkávat ve svém výběhu s vlkem arktickým. Na rozdíl od vlka obecného, který žije v Severní Americe, v Evropě a Asii se s vlkem arktickým můžete setkat za Severním polárním kruhem, kde se živí převážně kopytníky.
     Ač to tak nevypadá, je medvěd baribar nejmenším druhem severoamerických medvědů. Žije v horní polovině Severní Ameriky samotářským způsobem. Živí se rostlinnou potravou, moc rád loví ryby a nepohrdne ani zdechlinou. Zimu přečkává v brlohu.
     To medvěd malajský, se kterým se setkáte později, je nejmenším druhem medvěda. Žije také samotářsky v rozsáhlých P1780727_small.JPG, 17 kBpralesích na jihu Asie. Je aktivní především v noci a dokáže se díky silným předním nohám velmi šikovně pohybovat po kmenech stromů. Miluje sladké ovoce a hmyz, nepohrdne ani malými savci.
     Cestou k němu si můžete prohlédnout některé druhy primátů. Například gibon lar, gibon zlatolící, kočkodan husarský, kotul veverkovitý, siamang. Nezapomeňte se ale v každém případě nejprve povídat do pavilonu netopýrů, kde je k vidění kaloň zlatý. Ve volné přírodě žije pouze na ostrově Rodriguez, který se nachází na východě od Madagaskaru.