Veselý Kopec 3.
Soubor lidových staveb Vysočina má v areálu osady Veselý Kopec na 30 různých objektů. Skanzen je poměrně rozsáhlý a můžete tu strávit i několik hodin - pokud se zajímáte o historii, tak i déle. Nejprve jsem si koupil v pokladně několik pohlednic a pak se vydal za poznáním, jak žili lidé od začátku devatenáctého do poloviny století dvacátého. Dnešní generace už nemá ani představu, jak byl život náročný. Elektriká energie se ještě nepoužívala a tak byla hlavním zdrojem energie
voda. Do tehdejším dob se můžete "podívat" pomocí národopisných akcí, které se tu v průběhu roku pravidelně konají.
Třicet staveb a jejich doplňky pochází z Vysokomýtska, Litomyšlska, Poličska, Hlinecka a Chrudimska. Například Stavba bezzemky dokazuje, jak by se musel člověk v současnosti hodně uskromnit, aby v ní mohl žít. Když napíši všechny stavby v pořadí, jak je můžete obejít, začnu usedlostí z Hlinecka - která je zároveň místem provozního zázemí skanzenu, špýcharem, ovčínem, výměnkem, stodolou (ta je soukromým objektem). Zvonička z Jeníkova vznikla proto, že svého času nařídila Marie Terezie povinnost ohlašování požárů pomocí zvonů. , Velmi ceněná čtyřboká stodola je ukázkou typické stodoly oblasti Hlinecka. V ní si můžete prohlédnout nářadí na zpracování půdy.
Prasečí chlívek, usedlost z Lezníku, polygonální stodola ze Sádku, maringotka loutkového divadla. Ta je zapůjčena z Muzea loutkařských kultur. Patřila známé rodině loutkaře Vojtěcha Kopeckého. Usedlost "U Pilných" je soukromím majestkem a je původní. Je také nejstarší dochovaná stavba na Hlinecku. Hlatýř se studánkou, suška ovoce ze Střítěže, suška lnu (pazderna), hájenka z Kozojed, včelín.