banner_zoo.gif, 82 kB
Zbiroh

Na železniční spojnici Praha - Plzeň jste od druhé poloviny roku 1862 mohli vystoupiv v železniční stanici Zbiroh. Dnes už tomu tak není, původní stanice se nachází tak trochu mimo trať. Nádraží, které tu stojí dodnes, nahradila P2570955_small.jpg, 11kBv současnosti zastávka Kařez. Ne, že byste si pomohli ohledně vzdálenosti od cíle dnešního výletu...navíc počasí výletění moc nepřeje, ale jedno plus tu přece jenom je. Dnešní procházka z této nové stanice nás provede zajímavými zákoutími, v nich, jako by se zastavil čas...
     Právě se nacházíme se na rozhraní Chráněné oblasti Křivoklátsko a Brdské lesy. Necelých 20 kilometrů severovýchodně od Rokycan naleznete město, ležící na Zbirožském potoce, jehož historie sahá až do roku 1230. V té době se ale jednalo spíše o podhradí, město (od roku 1897, kdy městečko navštívil a povýšil na město František Josef I.) se totiž nachází na východním svahu zámeckého vrchu, na kterém stál původně gotický hrad. P2570904_small.jpg, 11kBGotický hrad (nejstarší zmínka pochází z roku 1230 v listině plaského kláštera jako Chřen "de Sbirow") se postupem času přeměnil na novorenesanční zámek. Některé zdroje uvádí, že hrad založil v roce 1247 Břetislav z Rýzmberka. Okrouhlá věž, vysoká 23 metrů má průměr 10 metrů a zdi o síle 4 metrů je nejstarší památkou na původní hrad. Původní valy byly zrušeny v roce 1847...
     Tehdejší trhová ves byla povýšena na městečko v roce 1369. A jelikož tu vládli v té době Rožmberkové, naleznete na erbu města červenou pětilistou růži na stříbrném poli. Úřední název města pochází z roku 1913, do té doby se postupně měnil od názvu Sbirow, Sbyrow přes Swiroho, Zbyeroh až po již zmíněný současný název Zbiroh. V letech 1634 a 1639 bylo městečko zpustošeno a vypáleno Švédy.
     Dominantou města, viditelnou z velké dálky je bývalý hrad, nyní zámek. kohoutP2570916_small.png, 8,1kBVystřídalo se tu hodně panovníků. Od Lucemburků, Rožmberků, Kaplířů ze Sulevic, Kolovratů, Šternberků po Lobkovice. Jelikož se nacházíme v oblasti Radečsko-Křivoklátské vrchoviny, je jasné, že se tu už od počátků osídlení lidé živili především lesnictvím a zemědělstvím. Koncem 17. století se tu začalo budovat i díky těžbě železné rudy železářství. V roce 1801 se tu začalo s budováním vysoké pece, město se stalo velmi známým a měl tu vzniknout i železářský komplex. Celému nadšení dal "stopku" krach na vídeňské burze v roce 1873. Kovovýroba ze ale zůstala dodnes, Od roku 1860 se tu vyrábí známá kladívka a kleště.
     Panství následně kupuje kníže Josef Colloredo Mansfeld a vybuduje z něj jeden z největších velkostatků u nás. A to především díky lesnímu a rybničnímu hospodářství. Rod vlastní zámek až do P2570832_small.jpg, 16kBzačátku druhé světové války...
     Zbiroh je rodištěm Josefa Václava Sládka. Na místě jeho rodného domku se nachází jeho muzeum. V něm můžete poznat a nastudovat jeho celý život, je tu k vidění i zařízení jeho pražského bytu. Málokdo ví, že byl i výborným fotografem, o čemž vás přesvědčí i výstava jeho snímků. A když už jsme u známých osobností, je potřeba dodat, že tu nějaký čas pobýval Fráňa Šrámek. V zámeckých atelierech v letech 1910-18 vznikla Slovanská epopej. Jedná se o dvacet velkoformátových obrazů z dějin slovanských národů. Jejich autor, malíř Alfons Mucha byl také dobrým fotografem.
     Ve městě objevíte i původně gotický farní kostel Sv. Mikuláše (zmiňovaný je již v roce 1364), který byl v roce 1716 barokně přestavěn.
Kousek za městem můžete objevit Expozici požární ochrany. Jedná se o "Největší představení požární techniky v Evropě". Po červeně značené turistické cestě se pak můžete vydat ještě na Čertovu skálu a pak i dále, na Světovinu.