banner_zoo.gif, 82 kB
Rozhledna Háj

Na kopci Háj (631 metrů nad mořem) nedaleko Šumperka stojí od 28. září 1996 nová rozhledna, o sedm metrů vyšší té původní... Vstupní část je kamenná, nosná konstrukce je dřevěná, obložená deskami. Zasklená vyhlídkováP2550139_small.jpg, 12kB plošina se nachází ve výšce 24 metrů, vede k ní 136 schodů, celková výška věže je 29 metrů. Dojdete sem například ze Šumperka přes Sedlo u Červeného kříže, cesta je turisticky značená.
     První, Štefánikova rozhledna tu byla postavena v roce 1934 (to se tu říkalo kopci ještě Senová). Jednalo se o čtyřpatrovou celodřevěnou konstrukci, která měla krytý vstup a zastřešenou konstrukci. Nakonec se jí podařilo celou obednit. Vedle rozhledny stála dřevěná konstrukce výškového bodu. Štefánikova rozhledna tu vydržela tu až do roku 1953 (na jedné fotografii je psáno, že stála ještě v roce 1955...což je asi chybný údaj). V té době už nebyla opravována a chátrala. Scházel ji dokonce hromosvod, což se jí stalo nakonec osudným... Na rozhledně byl velký nápis: "Ať žije Československo!" Pokud porovnáme původní rozhlednu s dnešní, je po opláštění její podoba skoro totožná.
     V roce 1983 se objevuje myšlenka rozhledny nové, kovové. Je vytvořena dokumentace, vytvořen nový model (dodnes je tu k vidění). V plánu bylo dokonce i rekreační středisko. Nadšenci vynášejí začátkem roku 1984 na vrchol kopce již zmíněný model a nechávají se tu s ním fotit...
P2550154_small.jpg, 13kBVraťme se ale do reality, po zaplacení vstupného (zjistěte si nejprve otevírací dobu), vystoupáme na vrchol. Při tom si můžeme prohlížet staré fotografie jak původní, navrhované, tak i současné rozhledny, výstavku kreseb dětí, fakta a zajímavosti o kopci Háj.
Co všechno je k vidění a kam až dohlédnete z vrcholu? Bukovou horu, Suchý vrch, Čečolu, Sklenný vrch, Kamenec, Jeřáb, Štědrákovu Lhotu, Boudu, Lazy, Klepáč (Klepý), Puchacz, Malý Sněžník, Lovák, Slamník, Podbělku, Raškovskou boudu, Sušinu, Vaškovu horu, Štvanici, Kladské sedlo, Polskou horu, Paprsek, Smrk 1125 m i Smrk 742 m, Temenice, Bratrušov, Olešník, Šerák, Keprník, Ucháč, Černou stráň, Vozku, Městské skály.
     Ještě, nežli napíši další viditelná místa, musím konstatovat, že jsem tu byl za velmi teplého počasí. Zasklený vrchol se zdál být nevýhodný, protože tu bylo velké dusno. Na druhou stranu, pokud je chladno, může si tu člověk v klidu odpočinout a porozhlédnout se, aniž by se musel zabývat případným větrem, deštěmP2550207_small.jpg, 7,2kB či sněžením. Na druhou stranu je to jiný druh rozhledny, nežli se staví nyní, takže můžete porovnávat výhody i nevýhody tohoto řešení v praxi.
     Městské skály bych chtěl v budoucnu navštívit, ale pokračujme ve výhledu... Co je k vidění dále od již zmíněných Městských skal? Vozka, Červená hora, Kokrháč, Červenohorské sedlo, blízký i vzdálený Šumperk, Velký Klín, Bukový kopec, větrné elektrárny na Mědvědí hoře, Kokeš, Mravenečník, Dlouhé stráně, Vřesník, Rudná hora, Praděd, Sobotín, Praděd, Homole, Petrov nad Desnou, Rapotín, Petrovy kameny, Vysoká hole, Břidličná hora, Petrovský vrch, Ztracené kameny, Osružná, Prostřední skála, Vykýřovice, Bílý kámen, Černé kameny, Skály, Kamenný vrch, Smrčník, Volyň, Kopka, Nový Malín, Tvrdkov, Vysoká Roudná, Králec, Šternberk, věž Radníkov, Dražník, Svatý Kopeček, Bradlo, Dolní Studénky, Chocholík, Bílý kámen, Sudkov, Bouzovská vrchovina, Postřelmov, Bludov, Zábřežská vrchovina, Hřebečský hřeben, Háječek, Lázek (už je výhled pomalu převyšován stromy).