Myšlín - Žižkův dub 1.
Tradičním stromem u nás je bezesporu lípa. V krajině je k vidění často jako chráněná a velmi letitá. Velkého stáří se ale v našem prostředí dožívají také jiné druhy stromů. Jedná se především o buky a duby. Díky pomalému růstu, pro svou houževnatost, tvrdost, pevnost, barevnost a trvanlivost je dřevo z nich u nás nejžádanější.
Dubové dřevo se hojně využívalo na výrobu mlýnských kol, hamrů, pilotů k mostům či k výrobě sudů. V současné době i přes dýhovou
úpravu se z něj vyrábí především nábytek. Co ale asi málokdo ví, že se z duběnek vyráběl inkoust. Kůra dubů je léčivá a obsahuje velké množství tříslovin. Působí na správnou funkci žaludku a střev, je protizánětlivá, protiprůjmová a je hojně využívána při koupelích po popáleninách či omrzlinách.
Druhů dubů je několik. Nejvyššího stáří se dožívá dub letní (Quercus robur). Ten, za kterým jsem se vypravil má název "Žižkův" a nachází v Myšlíně. Najdete ho nedaleko Mnichovic u Prahy. Jeho věk je odhadován na 600 let. Podle pověsti zde v roce 1421 tábořil Jan Žižka z Trocnova a setkal se tu s Petrem z Cimburka. Většina lidí tomu sice nevěří, ale pravda je, že zde v okolí jeho vojska ve zmíněném roce prošla.
Stávala tu od roku 1371 tvrz, jejichž majitelem byl Mikuláš z Myšlína a z Kolovrat. V 15. století byli jejich majiteli Kostkové s Postupic. Za jejich období byla tvrz dokonce označována za hrad. Tomu by se ale věřit dalo, protože tomu napovídá atraktivita místního terénu. Jisté ale je, že tu nic, co by alespoň náznak hradu připomínalo, nezůstalo. Spíš to tu vypadá jako dlouho zaniklý statek.
V současnosti se sem dostanete pouze, když budete vědět, kterou cestou sem ze silnice sejít. O to je ale silnějším zážitkem, když památný strom najdete. Dýchne na vás duch doby. A to i přes to, že byste podle velikosti koruny a obvodu kmenu dubu hádali nižší věk. Co je ale důležité, že je je strom ošetřen do té míry, že by měl být ještě dlouhé roky v období růstu.