Lázně Libverda 1.
12 kilometrů jihovýchodně od Frýdlantu, 30 kilometrů severovýchodně od Liberce se v údolí Smědé nachází obec Lázně Libverda. Osada tu byla uváděna již roku 1381 a nesla název podle německého Liebwerderu (Líbezné údolí). Minerální pramen "Boží voda" tu byl jímán do lipového špalku. Postupem času vznikl počeštěním název Libverda..
Počátkem 17. století tu vyrostly malé lázně, které byly ale díky třicetileté válce téměř zapomenuty. Ale v druhé polovině 18. století zásluhou rodu Clam-Gallasů, který dali vysvavět nový lázeňský dům začal věhlas
lázní stoupat. Jak byly postupně objevovány nové prameny, dostálavaly názvy podle členů rodiny Clam-Gallasů: "Maiin, Kristiánův, Josefinin, Vilémův a Eduardův". Původní pramen nechala rodina zasypat, aby nebyla narušena síla nových pramenů.
Od roku 1910 se zdejší voda začala plnit a vyvážet do zahraničí v lahvích. Minerální voda pomáhá léčit nervové choroby, vyčerpanost, stavy únavy, nemoci oběhového a pohybového ústrojí (svaly, cevy, srdce) či nemoci kloubů.
Díky vedené kronice se dozvídáme, že zdejší vodu využívali například Albrecht z Valdštejna při svých taženích, hudební skladatel Carl Maria von Weber, český učenec Josef Jungmann a mnoho dalších osobností. A jaké, že je složení zdejší vody? Jsou tu alkalicko-zemité a arzeno-železité kyselky s bohatým obsahem kysličníku uhličitého.
Lázně Libverda jsou známé také díky Obřímu sudu (najdete jej směrem cestou do Nového Města pod Smrkem), který se stal od roku 1931, kdy byl postaven - hojně navštěvovaným místem. Je od něj hezký výhled do okolí - Jizerské hory v čele se Smrkem (1 124 m.n.m.).
Lazně mají krásný anglický park, hodně zeleně a sousedí s městečkem Hejnice, které je výchozím místem k návštěvám kamenných vyhlídek v okolí. Pokud vystoupáte na horu Ořešník (800 m.n.m.), uvidíte celé údolí i s Lázněmi Libverda a Obřím sudem jako na dlani.