banner_zoo.gif, 82 kB
Vranovská přehrada 1.

O tom, že se zde postaví přehradní nádrž bylo rozhodnuto v roce 1929. V tom roce navštívil Vranov prezident republiky T. G. Masaryk. Rok na to už se začalo se stavbou,P1220337_small.JPG, 9,9kB jejíž tvůrcem byl rakouský stavební inženýr Ferdinand Schmid. Ten byl po své smrti pohřben na vranovském hřbitově.
     Pokud jde o hřbitov v Bítově - ten hladina vodní nádrže nepojmula - na rozdíl od Bítova samotného. Ještě v současnosti se za malé hladiny vody v nádrži objevují obrysové zdi některých staveb původní vesnice.
     Rychlost tehdejších stavebních prací je neuvěřitelná. Samotná hráz je dokončena v roce 1932. Závěrečné technologické práceP1220354_small.JPG, 7,4kB a celkové uvedení do provozu proběhne již v roce 1934. Práce zaměstnaly velké množství lidí, odhaduje se, že tu v té době pracovalo na 3 000 obyvatel z okolí, což bylo pro hospodářství v této oblasti velmi významné.
     Hráz přehrady se nachází asi kilometr od centra Vranova nad Dyjí. Jezero, které se vytvořilo díky přehradě má zatopenou plochu o 763 hektarech a délku přibližně 30 kilometrů. Hloubka jezera dosahuje v některých místech neuvěřitelných 45 metrů.
     Kdo si chce udělat alespoň "malý obrázek"o velikosti jezera, může se po vodní hladině projet parníčkem, který jezdí z Vranova na Dyji až kolem dominanty hradu Cortštejna do Bítova k přístavišti pod hradem. Tam už plujete kousek po řece Želetavce, která se do Dyje pod Bítovem vlévá. Velké množství zátok a zákrut, kterými parník proplouvá. To je dobrodružství hlavně pro děti.